Kino Festiwalu Przemiany w Ninatece

Od 1 do 10 października Ninateka zaprasza na Kino Festiwalu Przemiany. W programie znalazło się 8 tytułów – głośne dokumenty oraz film Michaela Hanekego Siódmy kontynent, wokół którego odbędzie się festiwalowa debata. Wszystkie filmy będą dostępne za darmo i bez reklam.

Rok zero” – stanowiący temat tegorocznej edycji Festiwalu Przemiany, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik, to czas, który dopiero zapisuje się w historii. Czy pandemia stanie się punktem zwrotnym w dziejach świata, czy tylko czasem ograniczonych relacji międzyludzkich, dostępu do kultury, upadających firm, zamkniętych granic? Rok 2020 jeszcze dobitniej pokazał palące problemy społeczne, którym poświęcone jest Kino Festiwalu Przemian.

Antropocen: Epoka człowieka Jennifer Baichwal, Edwarda Burtynsky’ego i Nicholasa de Penciera pokazuje zdewastowane przez działalność ludzką miejsca na całym świecie, uzmysławiając widzom ogrom czekającego nas zagrożenia.

Możliwe skutki społecznej izolacji widać w dokumencie nagrodzonej w Sundance Crystal Moselle. Bohaterowie Watahy spędzili większość życia za zamkniętymi drzwiami, kontrolowani przez ojca, tyrana i megalomana. Ich głównym oknem na świat stały się oglądane w nieskończoność kasety wideo z klasyką amerykańskiego kina.

Nierówności społeczne pokazał Michael Glawogger w głośnym Bez tytułu. Reżyser wyruszył do miejsc które pojawiają się w naszej świadomości tylko jako paski sensacyjnych newsów o kolejnych klęskach żywiołowych, wojnach, falach głodu lub politycznego chaosu. Glawogger, który zmarł na malarię podczas kręcenia dokumentu, rozbija medialną bańkę, w której wygodnie się umieściliśmy, chroniącą nas przed konfrontacją z pozaeuropejską rzeczywistością.

Kto zabił Sekretarza Generalnego ONZ reżyser podąża krętą ścieżką wskazówek i wątków, odkrywając wstrząsającą tajemnicę tragicznej śmierci Sekretarza Generalnego ONZ, Daga Hammarskjölda, pokazując jednocześnie napięcia międzycywilizacyjne, a także ujawniając szokujące eksperymenty społeczne i biologiczne.

Davos. Centrum świata, reż. Marcus Vetter, 2019

Inne oblicze nierówności są tematem Davos. Centrum świata. Reżyser Marcus Vetter był pierwszym filmowcem, który uzyskał dostęp do kulisów najważniejszego wydarzenia o tematyce ekonomicznej.

Pytania, związane z rozwojem technologicznym stawiają filmy Zero days oraz Robolove. W pierwszym, zdobywca Oscara Alex Gibney odkrywa fenomen Stuxnet – samoreplikującego się wirusa komputerowego odkrytego w 2010 roku. Z kolei Robolove opowiada o twórcach humanoidalnych robotów.

Przegląd zakończy pokaz specjalny Siódmego kontynentu Michaela Hanekego. Choć nie jest to film dokumentalny, widz odnosi wrażenie dojmującej „prawdziwości”, nie tylko dlatego, że historia Schoberów wzorowana jest na informacji prasowej przeczytanej przez reżysera. Jest to do bólu realistyczna opowieść o rodzinie, która zmaga się z nieznośną rutyną, pustką i wszechogarniającym, emocjonalnym chłodem.

Festiwal Przemiany to coroczne interdyscyplinarne wydarzenie, organizowane przez Centrum Nauki Kopernik.  Łączy naukę, sztukę, projektowanie i nowe technologie. Jego program pozwala odbiorcom konfrontować różne idee i punkty widzenia. Każda edycja to inny temat, związany z przyszłością, którą kształtujemy już dziś.

Program Kina festiwalu Przemiany w Ninatece:

1–10 października:

Antorpocen: Epoka człowieka, reż. Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky i Nicholas de Pencier

Wataha, reż. Crystal Moselle

Bez tytułu, reż. Michael Glawogger, Monika Willi

Kto zabił Sekretarza Generalnego ONZ, reż. Mads Brügger

Zero days, reż. Alex Gibney

5–10 października:

Davos. Centrum świata, reż. Marcus Vetter

Robolove, reż. Maria Arlamovsky

Siódmy kontynent Michaela Hanekego dostępny będzie od 9 października od godz. 23.59 do 10 października do godz. 23.59

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author