FORUM BEZ BARIER. O KINIE DOSTĘPNYM

W dniach 27−29 lutego Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zaprasza profesjonalistów i profesjonalistki na wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty, dotyczące   dystrybucji, produkcji i organizacji dostępnych pokazów filmowych.

Forum bez barier to pierwsze w Polsce wydarzenie poświęcone dostępności w sektorze audiowizualnym, skierowane do osób z branży filmowej, w szczególności z obszarów produkcji, dystrybucji i zarządzania kinami. W programie Forum zaplanowano rozmowy o wyzwaniach i barierach, z jakimi mierzy się obecnie sektor audiowizualny w obszarze dostępności w Polsce. Czy dostępność się opłaca, skąd brać na nią środki i jak nowe technologie mogą w tym pomóc? Na Forum będzie można znaleźć odpowiedzi na te pytania oraz dobre przykłady z Polski i z zagranicy.

Tabitha Kenlon z Audio Description Project na przykładzie głośnych tytułów opowie, jak dostępność w filmie realizuje się w USA, a James Connor z UK Cinema Association przedstawi sytuację w Wielkiej Brytanii. Wśród osób zaproszonych na Forum bez barier znajdą się zarówno przedstawiciele i przedstawicielki branży dystrybucyjnej, kin oraz producentów i producentek: Marek Bień, Marlena Gabryszewska, Cezary Kruszewski, Klaudia Śmieja-Rostworowska, Marcin Adamczak, Anna Pachnicka oraz inni eksperci i ekspertki.

Na warsztatach, które są jednym z elementów programu Forum, pod czujnym okiem samorzeczników i samorzeczniczek, będzie można poznać działania potrzebne, by tworzyć kino dostępne dla osób z różnymi potrzebami. O pokazach sensorycznie przyjaznych opowiedzą Społeczny Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka Jan Gawroński i jego mama – Sylwia Kowalska z Autism Team, o osobach z alternatywną motoryką Agnieszka Kubicka – Poznanianka Roku z Fundacji Wózkowicze, o świecie osób niewidomych i niedowidzących – Robert Więckowski z Fundacji Kultury bez barier, a o kulturze osób g/Głuchych Alicja Szurkiewicz z Fundacji Kultury bez barier.

Odbędą się również wydarzenia specjalne – pokazy „Wilczycy” i „Trzeba zabić tę miłość” z autorskimi audiodeskrypcjami stworzonymi przez Dorotę Masłowską i Agnieszkę Wolny-Hamkało oraz Gala bez barier. To na niej zostaną wręczone: statuetka dla dystrybutora, wykazującego szczególne zaangażowanie w dystrybucję filmów z audiodeskrypcją i napisami oraz 3 zachęty finansowe dla dystrybutorów, obejmujące pokrycie kosztów audiodeskrypcji i napisów do 3 filmów zagranicznych.

Podczas Forum bez barier zaprezentowane zostaną wyniki Badania Sektora Filmowego z zakresu dostępności i inkluzywności branży filmowej, które w sektorze audiowizualnym przeprowadzili dr Bartek Lis i dr Bogna Kietlińska. Wydarzenie będzie okazją, by w eksperckim gronie wypracować postulaty dotyczące dostępności kultury filmowej.

Forum bez barier jest realizowane w ramach programu Collaborate to Innovate Europa Cinemas, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Miasta Poznań.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: https://ps.ckzamek.pl/podstrony/10786-forum-bez-barier/

Formularz akredytacji znajdą Państwo tutaj: https://ckzamek.pl/artykuly/10880-formularz-akredytacyjny-juz-dostepny/

Informacji udziela:

Joanna Stankiewicz

Forum bez barier

j.stankiewicz@ckzamek.pl

+48 608 437 377

About the author