Nagrody Kina Dzieci rozdane!

Za nami historyczny, odbywający się jednocześnie w kinach i online, 7. MFF Kino Dzieci. Festiwal oficjalnie zakończył w niedzielę seans kina niemego w akompaniamencie muzyki na żywo.

Poznaliśmy także tegorocznych zwycięzców  nagrody Kwiatu Paproci we wszystkich kategoriach. Najlepszym filmem w plebiscycie publiczności 21 festiwalowych kin i widzów online okazała się animacja „Ella Bella Bingo” w reżyserii Franka Mosvolda i Atle Solberg Blakseth.

Wyróżnienie otrzymał film „Wszyscy za jednego” (tyt. oryg. „Flukten over grensen”) w reżyserii Johanne Helgeland – wojenna historia o potężnej edukacyjnej „sile rażenia”. 

Piotr Guszkowski, Iza Rutkowska, Kasia Walentynowicz, czyli tegoroczne Jury Konkursu filmowych odkryć, Kwiatem Paproci nagrodziło obraz „Bori” (tyt. oryg. „Bori”) w reżyserii Kim Jin-yu.

Wyróżnienie „odkryć” otrzymała animacja „Podróż księcia” (tyt. oryg. „Le Voyage du prince”) w reżyserii Jeana-François Laguioni i Xaviera Picarda. 

Jury ECFA (European Children’s Film Association) nagrodę przyznała filmowi „Fritzi – przyjaźń bez granic” w reż. Matthiasa Bruhna i Ralfa Kukuli.

Jury ECFA przyznała też dwa wyróżnienia.

Nagrodę Jury Stowarzyszenia Kin Studyjnych 7. MFF Kino Dzieci, w głosowaniu przedstawicieli kin biorących udział w festiwalu, pod przewodnictwem Prezeski Stowarzyszenia Kin Studyjnych – Marleny Gabryszewskiej, otrzymał film „Binti” w reż. Frederiki Migom.

7. MFF Kino Dzieci to pierwszy z festiwali w formule hybrydowej organizowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Przez krótki czas, bo w zaledwie kilka miesięcy, przygotowaliśmy dwie wersje festiwalu: stacjonarną w 21 kinach i online, do której stworzyliśmy narzędzie – zostanie ono z nami na dłużej, nie tylko na połączonych festiwalach Nowe Horyzonty i American Film Festival, ale także przez nadchodzące miesiące. Będzie ono wykorzystywane do całorocznej pracy z filmem i upowszechniania tego, co wartościowe w kinie dla młodego widza, m.in. poprzez program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej i dystrybucję filmów.

W tym roku w projekcjach w 21 kinach i podczas seansów online udział wzięło ponad 30 tys. uczestników i uczestniczek. Szacujemy, że rzeczywista liczba widzów była znacznie większa, bo pokazy online odbywały się w gronie rodzinnym lub w grupach szkolnych, bazujemy zaś na liczbach odtworzeń i wykupionych dostępach. W programie znalazło się ponad 150 tytułów, łącznie przeprowadziliśmy ponad 20 spotkań online, 5 warsztatów, 2 wykłady i 2 webinary dla opiekunów i nauczycieli oraz przygotowaliśmy ponad 20 tutoriali – warsztatów kreatywnych.

Za nami także całkowicie online, wydarzenie branżowe towarzyszące festiwalowi – Kino Dzieci Industry. Przez 4 dni odbyło się ponad 360 spotkań, udział wzięło ponad 270 decydentów i uczestników: dystrybutorów, agentów sprzedaży, nadawców, platform VOD, producentów, scenarzystów, reżyserów i studentów. Wśród gości znaleźli się Netflix, ViacomCBS, Indie Sales, ARRI Film Republic, Beta Film, Intramovies i wielu innych.

Oczywiście przygoda z filmami Kina Dzieci nie kończy się wraz z końcem festiwalu. Już w najbliższy piątek, 9 października w dystrybucji Kina Dzieci zobaczymy świetnie przyjęty przez festiwalową publiczność film z Konkursu głównego, pt. „Halvdan – prawie wiking” w reż. Gustafa Åkerbloma. Obraz powstał na podstawie książek uwielbianego w Polsce Martina Widmarka (autora m.in serii o Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai). 

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbył się w dn. 26.09-4.10.2020. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbyło się także w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych większość filmów dostępna była także online.

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author