Hongkong bohaterem przeglądu na Pięciu Smakach

Rybacka wioska, która na przestrzeni stulecia stała się światową gospodarczą potęgą. Skrawek skalistej zielonej wyspy, gęsto zasiedlony przez przybyszy ze wszystkich stron świata.

Tętniący życiem port, łączący Wschód z Zachodem (nie zawsze legalnymi kanałami). Hongkong to pozostająca w wiecznym ruchu metropolia, w której spotykają się kultury, a splątane ludzkie historie tworzą niewyczerpane źródło inspiracji dla jednej z najbardziej niezwykłych światowych kinematografii.
Festiwal Pięć Smaków co roku spogląda w stronę Pachnącego Portu w poszukiwaniu filmowych odkryć, ale też śledząc przemiany regionu, jak w soczewce skupiającego w sobie wielką światową politykę. Rok 2020 okazał się dla Hongkongu przełomowy – wprowadzone przez Chiny zmiany prawne radykalnie ukróciły trwające od lat prodemokratyczne protesty, w których uczestniczył ogromny odsetek mieszkańców. Stopniowe przejście terytorium pod chińskie zarządzanie – które, zapoczątkowane w 1997 roku, miało trwać pięćdziesiąt lat – jeszcze przed półmetkiem tego okresu nabrało bardzo pospiesznego tempa. W obliczu nieuchronnych zmian systemowych, gospodarczych i kulturowych Hongkończycy poszukują swojej tożsamości, definiują wartości, wokół których budują swoje życiowe narracje – a kino jest idealną przestrzenią dla tego rodzaju refleksji.

Wśród hongkońskich filmów powstałych na przestrzeni ostatnich lat zaskakująco często powraca format opowieści nowelowej, której epizodyczna struktura najwyraźniej jest dobrym narzędziem do opowiadania o mozaikowym, wielowarstwowym charakterze miasta. Niezwykle silny okazuje się też wątek nostalgii – powrotu zarówno do przełomowych wydarzeń, jak i małych prywatnych historii, definiujących charakter metropolii. To sentyment za czasami pionierów, wykuwających własnymi rękami spektakularny sukces Hongkongu, za burzliwymi wiatrami historycznych zwrotów, które przyciągały do miasta kolejne fale migrantów i napędzały jego unikalną energię. To także melancholijne spojrzenie na złote czasy lokalnej kinematografii, kiedy dziesiątki realizowanych z nieposkromioną brawurą hongkońskich filmów podbijały serca widzów całego globu.

Miłość do miasta przebija mocno przez kadry nowelowego projektu „Septet. Opowieść o Hongkongu”, filmu otwarcia 14. Pięciu Smaków, w którego realizacji wzięło udział siedmiu mistrzów hongkońskiego kina. Produkcja zainicjowana została przez Johnniego To, pod którego skrzydłami powstała także wcześniejsza „Trivisa”, będąca bezpośrednim hołdem dla klasyki lokalnego kina akcji – rozgrywającą się w 1997 roku historią trójki gangsterów, którzy w obliczu nadchodzących zmian muszą znaleźć nowe drogi działania.  

14. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie oraz online w dniach 25 listopada – 2 grudnia 2020. 

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author