Warsztaty scenariuszowe NNW

Muzyka, jako ucieczka w stronę wolności od PRL-u w filmie o muzykach zespołu Apogeum, wojenne losy żydowskiego lekarza  pomagającego rannym żołnierzom AK, mało znano historia cywilnego agenta gen. Andersa – Antoniego Nadolnego ps. „Energiczny”, film o Halinie Konopackiej czy animowany dokument o bokserze Tomaszu Adamku – to tylko niektóre tematy 12 projektów rozwijanych w tym roku podczas Warsztatów Scenariuszowych Filmów Dokumentalnych Akademii Festiwalu Filmowego NNW. 

W FINA w Warszawie 19 i 20 czerwca odbywały się konsultacje i spotkania twórców scenariuszy z tutorami akademii: Maciejem Drygasem, Franco de Pena i Arkadiuszem Gołębiewskim oraz z przedstawicielami TVP. 

Akademia Filmowa Festiwalu NNW po raz kolejny zaprosiła twórców projektów filmów dokumentalnych o tematyce historycznej do udziału w tegorocznej edycji warsztatów scenariuszowych zorganizowanych w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym w Warszawie. Do udziału w dwudniowym kursie zakwalifikowano dwanaście pomysłów na różnym etapie rozwoju i różnorodnych tematycznie. 

Film o zespole i muzykach grupy Apogeum ma być opowieścią o ucieczce od PRL-u w stronę wolności. W projekcie „Charin” będą przedstawione wojenne losy żydowskiego lekarza Juliana Charina pomagającego w czasie wojny m.in. rannym żołnierzom AK. „Dziedzictwo”  ma przedstawić bohaterstwo i fenomen partyzanckich małych oddziałów leśnych działających w Beskidach w latach 1939-1955. „Pieprzeni Animalsi” to opowieść o ludziach tworzących ruch aktywistyczny na rzecz zwierząt – utworzone w XIX wieku Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. 

Kolejne scenariusze to: zapomniana historia zostawianych na śmierć dzieci robotnic przymusowych w Niemczech; opowieść o walce z systemem komunistycznym bojowników z Nowej Huty; bohaterska postawa  pomorskich kolejarzy dzięki, którym Niemcy nie zdołali opanować mostu w Tczewie czy poszukiwanie istoty życia i twórczości pisarza Josepha Conrada.  Dokument z elementami animacji – „Ostatnia walka”- będzie historią walki z samym sobą i osobistymi demonami boksera Tomasza Adamka. Rozwijane są też scenariusze filmów o:

polskim mistrzu wrestlingu Stanisławie „Zbyszko” Cyganiewiczu, „podwójnie złotej” wszechstronnej sportsmence Halinie Konopackiej czy Zbigniewie Horobowym – wybitnym projektancie szkła użytkowego w PRL-u. 

Głównymi punktami programu warsztatów były:

masterclass Macieja Drygasa (wybitnego reżysera filmów dokumentalnych m.in. „Usłyszcie mój krzyk”, „Stan nieważkości”, „Jeden dzień w PRL”) zatytułowany „Materiał archiwalny jako inspiracja i tworzywo do realizacji filmu dokumentalnego”.

spotkanie z przedstawicielami Telewizji Polskiej S.A. Gośćmi Akademii byli: Stanislaw Królak – z-ca dyrektora TVP Historia, Maciej Kalbarczyk – kierownik Działu Kreacji i Rozwoju Form Dokumentalnych TVP, Tomasz Rychter – producent z ramienia Agencji Kreacji Publicystyki, Dokumentu i Audycji Spolecznych TVP.

– konsultacje indywidualne z Maciejem Drygasem, Franco de Pena (scenarzysta/reżyser) i Arkadiuszem Gołębiewskim (scenarzysta/reżyser, dyrektor Festiwalu NNW),

– omawianie pomysłów w grupach roboczych, moderowanych przez Grzegorza Packa (scenarzysta/reżyser) i Darka Dikti (producent).

Warsztaty scenariuszowe stanowią pierwszy etap przygotowań do Pitching Forum, które towarzyszyć będzie najbliższej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w dniach 27 – 30 września 2023 r. w Gdyni. Będzie to już ósma edycja forum, które w ubiegłych latach było bardzo pomocne w pozyskiwaniu środków na nowe produkcje dokumentalne, prezentowane później na wielu festiwalach, w stacjach telewizyjnych, serwisach VOD i w kinach.

About the author