Krakowski Festiwal Filmowy otwarty! 

Ceremonia otwarcia festiwalu odbyła się 29 maja o godz. 19.00 w wypełnionej po brzegi sali Kina Kijów. Festiwal otworzył najnowszy film dokumentalny Margreth Olin – “Pieśni ziemi”.

fot. Agnieszka Fiejka

W wydarzeniu wziął udział Andrzej Kulig – I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, członkowie i członkinie wszystkich gremiów jurorskich oraz reżyserka filmu otwarcia. 

Krakowski Festiwal Filmowy to najważniejsze w Polsce święto kina dokumentalnego, krótkometrażowego i animowanego. To przestrzeń, gdzie wybitni i uznani filmowcy z całego świata spotykają się z debiutantami, a publiczność staje oko w oko z twórcami i bohaterami filmów. To festiwal uroczystych premier i trampolina do międzynarodowej kariery, ale przede wszystkim miejsce spotkań tych, którzy kochają kino – w kameralnych salach legendarnych krakowskich kin studyjnych i w wirtualnym świecie seansów online. Serce dokumentu i krótkiego metrażu bije w Krakowie! 

Festiwal otworzył najnowszy film dokumentalny Margreth Olin – “Pieśni ziemi”. Reżyserka przed trzydziestu laty opuściła rodzinny dom. Dziś odwiedza z kamerą górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając śladami swych rodziców i przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Było to spotkanie z lokalną historią, ale przede wszystkim z dziewiczą w tym rejonie naturą, z nieustającym cyklem narodzin i śmierci. 

Historia rodzinna zamienia się tu w zapierający dech wizualno-dźwiękowy poemat. Film jest koprodukcją BBC i SWR we współpracy z ARTE, a producentami wykonawczymi są Wim Wenders i Liv Ullmann. 

Wszystkie fot. Agnieszka Fiejka

About the author