Visegrad Film Forum

W Bratysławie 16 marca rozpoczęło się spotkanie z udziałem studentów i profesjonalistów – Visegrad Film Forum.

Fot. Andrzej Tokarczyk/ Filmowe Centrum Festiwalowe

Polski akcent mocno wybrzmiał pierwszego dnia w postaci Pokazu Filmu Jana P.Matuszyńskiego „Żeby nie było śladów” i Q&A z reżyserem. 17.03 odbył się pokaz „Ostatniej rodziny” i również spotkanie po filmie.

Przedstawiamy kolejnych gości tegorocznej edycji.  Inżynier dźwięku Eddy Joseph zdobył nagrodę BAFTA za najlepszy dźwięk za pracę nad filmem Alana Parkera Pink Floyd: The Wall (1982), który zostanie wyświetlony w ramach programu VFF. Eddy pracował przy ponad 70 filmach fabularnych, w tym kultowych takich jak Batman (1989), Casino Royale (2006), Charlie i fabryka czekolady (2005) i wiele innych. Opowie, w jaki sposób dźwięk można wykorzystać do wzmocnienia atmosfery filmu.

Swoim doświadczeniem i wiedzą podzieli się również producent Jim Stark, który pracował nad filmami Jima Jarmuscha Down by Law (1986), Mystery Train (1989) i Night on Earth (1991) oraz wyprodukował dwa opowiadania do antologii Coffee and Cigarettes (2003). ).

Fot. Andrzej Tokarczyk/ Filmowe Centrum Festiwalowe

Udział międzynarodowych szkół partnerskich

Wyszehradzkie Forum Filmowe zaprezentuje także filmy studentów z partnerskich szkół filmowych. Po projekcjach odbędzie się dyskusja na temat kinematografii jako całości, okoliczności powstania poszczególnych filmów oraz przygotowania zawodowego w wybranych szkołach. Oprócz współorganizatora, Akademii Sztuk Scenicznych, Wydziału Filmu i Telewizji, uczestniczące w nim szkoły V4 to Akademia Filmowa Miroslava Ondricka w Pisku, Uniwersytet Eszterházy Károly w Egerze oraz Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach . Przyłączają się także spoza V4 Wydział Sztuk Dramatycznych Uniwersytetu Artystycznego w Belgradzie oraz Państwowy Instytut Teatru i Kina w Erewaniu.

Fot. Andrzej Tokarczyk/ Filmowe Centrum Festiwalowe

Bratysławskie forum kończy si 19 kwietnia.

Wyszehradzkie Forum Filmowe to wydarzenie networkingowe i edukacyjne skupiające studentów i profesjonalistów filmowych z całego świata. Zapewnia dedykowaną przestrzeń do dyskusji o podstawach filmowania, a także o aktualnych trendach w kinematografii. W ciągu czterech dni Forum oferuje różnorodny program audiowizualny, składający się z prelekcji i pokazów, po których następują dyskusje z cenionymi profesjonalistami z branży.

Fot. Andrzej Tokarczyk/ Filmowe Centrum Festiwalowe

Fot. Andrzej Tokarczyk

About the author