Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

Zamiast czerwonych dywanów – lasy i jeziora Roztocza. Zamiast pachnących popcornem sal multipleksów – kameralne kino i długie rozmowy z udziałem twórców, którzy od lat przyjeżdżają do Zwierzyńca. 24.edycja LAF zaczyna się już 7 i potrwa do 15 sierpnia.

Organizatorzy przygotowali aż 9 nowych sekcji, gorące premiery, a nawet polskie przedpremiery.

– Kino jak żadne inne medium określa charakter natury człowieka, nasze potrzeby, deficyty. Pozwala nam na rozwój. 24.edycja Letniej Akademii Filmowej przypomni o sile korzeni, jednocześnie prezentując drogę nieskrępowanego rozwoju – wyjaśnia Dagmara Molga, Dyrektorka Festiwalu.

Tegoroczną edycję Festiwalu otworzy premiera filmu „Teściowie 2” w reżyserii Kaliny Alabrudzińskiej. Na planie filmu ponownie spotkali się: Maja Ostaszewska, Izabela Kuna i Adam Woronowicz, a do obsady dołączył Eryk Kulm Jr.

„Łukasz Maciejewski zaprasza” to seria spotkań z najciekawszym nowym polskim kinem. Wszystkie projekcje będą pretekstem do pogłębionej rozmowy z autorami wybranych tytułów: reżyserami, aktorami, członkami ekip. W tym roku w programie między innymi głośny debiut Damian Kocura „Chleb i sól”, przedpremierowy seans „Strzępów” Beaty Dzianowicz, poruszająca „Kobietę na dachu” Anny Jadowskiej i melancholijny debiut Marcina Filipowicza „Braty”. Swoją obecność w Zwierzyńcu potwierdzili m.in. Dorota Pomykała czy Krzysztof Zanussi.

O widzialności kobiet w branży filmowej Alicja Myśliwiec porozmawia z tymi, które przecierają ścieżki w świecie kina i przebijają szklany sufit. Gościniami sekcji „Widzialne” będą m.in. Marzena Majcher (kompozytorka), Kinga Dębska (reżyserka), Paulina Krajnik (reżyserka obsady), Dorota Roqueplo (kostiumografka), Marta Lewandowska (producentka).

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy przewidzieli aż trzy retrospektywy obejmujące twórczość Terrenca Malicka, Giny Lollobrigidy i Jerzego Skolimowskiego.

Program LAF szczególny nacisk kładzie na prezentację kina niedostępnego masowemu odbiorcy (w 2014 roku zaprezentowano rozbudowany program filmów indyjskich, kurdyjskich, gruzińskich i indonezyjskich, w 2013 pokazano zestaw filmów pakistańskich i kubańskich, w 2012 na LAF odbyła premierowa prezentacja 30 filmów z rejonu karaibskiego, w 2011 r. zaprezentowano 49 filmów z krajów Maghrebu). W tym roku w ramach sekcji „Zrozumieć Iran” festiwalowa publiczność razem z Arturem Zaborskim przekona się, co jest najbardziej interesujące we współczesnej kinematografii tego kraju.

Dzięki „Archeologii kina” widzowie zobaczą dziewięć filmów z siedmiu krajów leżących na pięciu kontynentach. Solidne kino gatunkowe będzie się przeplatać z filmami ekscentrycznymi. Jak co roku nie zabraknie kina japońskiego oraz przezabawnej komedii pt. „Dwie Joasie”.

Najciekawsze produkcje wyselekcjonowane na najważniejszych festiwalach zostaną zaprezentowane w ramach sekcji „Panorama”. Widzowie zobaczą hity tegorocznego festiwalu w Cannes („Monster” Hirokazu Koreedy z nagrodą za najlepszy scenariusz, „The Old Oak” Kena Loacha, a także uhonorowane Nagrodą Jury „Opadające liście” Aki Kaurismäkiego, nie mówiąc już o „Jaśniejszym jutrze” Nanniego Morettiego z Jerzym Stuhrem). W programie znalazły się również doceniane dzieła z MFF Wenecja, Sundance Film Festival, Berlinale, m.in. „Limbo” (reż. Ivan Sen), „Forever Young” (reż. Valeria Bruni Tedeschi) czy doceniane „Obietnice” (reż. Thomas Kruithof). Nie zabraknie festiwalowych hitów takich jak „Granice miłości” Tomasza Wińskiego, „Chleb i Sól” Damiana Kocura czy „Rodeo” w reżyserii Loli Quivoron.

Nie zabraknie krótkich metraży, którzy programerzy wybrali spośród produkcji Warszawskiej Szkoły Filmowej, Studia Munka i Wajda School. Tradycją festiwalową jest edukacja filmowa, dlatego ważne miejsce podczas LAF zajmuje program dla młodego widza, czyli sekcja „Król LAF”.

Program festiwalowych dni urozmaicą koncerty. Mocne brzmienia zagwarantuje zespół ANKH. Bazą dla muzyków jest rock progresywny, równocześnie artyści czerpią z muzyki improwizowanej. Wyobraźnie pobudzi Piotr Rościszewski (Master Flamaster, Piter Pol) wiolonczelista, kompozytor i DJ, który z powodzeniem nagrywa muzykę do sztuk wizualnych, filmowych i teatralnych. Kolejnych muzycznych wrażeń dostarczy Adam Chabiera. Z kolei Lolo Ferari to prekursorzy stylu funky-rap, którzy wykorzystują sample, tworząc z nich energetyczne kompozycje.

Do zobaczenia w Zwierzyńcu od 7 do 15 sierpnia 2023. Więcej informacji i program Festiwalu można znaleźć na www.laffest.pl

About the author