Pielęgniarki na linii frontu

„Pielęgniarki na linii frontu” – wystawa autorstwa Andrzeja Trawińskiego jest częścią reportażu, który był realizowany w ekstremalnych warunkach.

Nadzwyczajna wartość artystyczna i naukowa zdjęć została doceniona przez międzynarodowe środowisko fotograficzne – International Photography Awards™ w 2021 roku.

Reportaż zostanie opublikowany w albumowym wydawnictwie książkowym.

Wystawa pt. „Pielęgniarki na linii frontu” będzie dostępna w dniach 6- 26 listopada 2021r. w Warszawie na Pl. Zamkowym, na tarasie widokowym nad trasą WZ. Wstęp wolny.

Jesienny spacer to wspaniała okazja, żeby zobaczyć efekty pracy Andrzeja Trawińskiego. Autor w ekstremalnych warunkach ścisłych środków ochronnych – na średnioformatowych negatywach Kodak Vision 3, Kodak Portra oraz Ilford XP2, które wraz aparatami podlegały wahadłowym cyklom kwarantanny – dokumentował pracę pielęgniarek na Oddziale Intensywnej Terapii COVID-19 Wojewódzkiego Szpitala w Tarnobrzegu. Ten reportaż jest zapisem walki o życie.  Możemy zobaczyć trzy pokolenia żeńskiego personelu medycznego, które nie ustają w wysiłkach, żeby ratować pacjentów.

To wspaniała wystawa zmuszająca do refleksji. Niesie ze sobą olbrzymie emocje. Te fotografie są na tyle mocne i oczywiste, ze słowa po prostu przestają być potrzebne.” – informuje Szymon Glonek, prezes Fundacji UFF organizatora wystawy.

Fundacja UFF jest organizacją non profit, która zajmuje się popularyzowaniem wiedzy o fotografii i jej roli.  Przy okazji swoich aktywności organizuje zbiórki publiczne, a z pozyskanych w ten sposób środków organizuje warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży. Podczas warsztatów młodzi ludzie dowiadują się wiele o pracy fotografa, który często musi radzić sobie w ekstremalnych warunkach i po prostu uczą się fotografować. 

Wystawa składa się z 20 zdjęć i można ja obejrzeć do 26 listopada w Warszawie na Placu Zamkowym.

Patronat medialny objęły: Filmowe Centrum Festiwalowe, Foto Kurier, Leica 6 x7 Gallery Warszawa, Optyczne.pl,

Andrzej Trawiński – urodzony w 1987 roku, fotograf reportażysta, dokumentalista z medycznym wykształceniem. Nagrodzony wyróżnieniem przez International Photography Awards™ 2021. Fotografuje od wczesnej młodości – portret, polski jazz oraz szeroko rozumianą scenę muzyki współczesnej. Obecnie zaangażowany w wieloletnie cykle reportaży fotograficznych.  W pracy łączy zamiłowanie do cyfrowych aparatów Leica i klasycznych analogowych konstrukcji średniego formatu. Uczestnik i współorganizator festiwali związanych z fotografią. O sobie mówi: „Jestem fotografikiem poszukującym społecznego kontekstu. To co trwałe w ludzkiej historii jest zawsze wynikiem pracy
w grupie. Współdziałanie pomaga nieustannie przekraczać ciasne przyzwyczajenia – pozwala spojrzeć szerzej i głębiej”.

About the author