Bruno Nuytten – wystawa fotografii na Camerimage

Bruno Nuytten swoją karierę rozpoczął jako operator, kontynuował ją jako scenarzysta i reżyser, by ostatecznie poświęcić się fotografii.

fot. Camerimage

Urodzony w 1945 roku na przedmieściach Paryża, przez dwadzieścia lat swej kariery oddany był zawodowi operatora filmowego. Jako autor zdjęć do filmów fabularnych, towarzyszył takim reżyserom, jak Jacques Doillon, Bob Raphelson, Stuart Rosenberg, Andrzej Żuławski, Alain Resnais, Claude Berri czy Jean Luc Godard.

W późniejszym okresie poświęcił się reżyserii i scenopisarstwu. W latach 1986-2001 powstały filmy Albert souffre, Passionnément, Jim, la nuit oraz nagrodzony Cezarem Camille Claudel.

Jest trzykrotnym laureatem prestiżowej nagrody Cezar przyznawanej przez francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej, za najlepsze zdjęcia do filmów Barok, Cześć, pajacu i najlepszy film – Camille Claudel. Otrzymał Złotą Palmę w Cannes za największy wkład artystyczny do filmu Invitation au voyage oraz nagrodę BAFTA za najlepsze zdjęcia do filmu Jean de Florette.

Mimo wieloletniego oddania dziesiątej muzie, Bruno Nuytten zdecydowanie odciął się od kinematografii w nadziei na odkrycie rzeczywistości z dala od fikcji i mitów. Ta decyzja umożliwiła mu przedefiniowanie systemu wartości i odkrycie zupełnie nowej formy ekspresji artystycznej – fotografii.

Po dziesięcioletniej przerwie twórczej, został zaproszony do współpracy z Le Fresnoy – Narodowym Studio Sztuki Współczesnej w Tourcoing, we Francji. Tam patronował ośmiu młodym artystom, odnajdując w sobie ponownie pasję do utrwalania obrazów, zwracając się w stronę ulotnych impresji, kadrów wyekstrahowanych z trwającej chwili. W zamian za zaangażowanie Le Fresnoy zaproponowała Bruno Nuyttenowi możliwość wystawienia 1000 fotografii, jakie artysta wykonał pierwszym smartfonem, otrzymanym od swoich dzieci na 70. urodziny.

Ekspozycja prezentowana była w zaciemnionym korytarzu, na dziesięciu pionowych ekranach. Każdy obraz był widoczny zaledwie przez 7 sekund. Slajdowa prezentacja migawek i kadrów, ukazana bez nadbudowy inscenizacyjnej i narracyjnej, zawierała wszystkie wycinki rzeczywistości, które w przypadkowych chwilach, nocami i za dnia, przyciągały uwagę i wzrok artysty.

Bruno Nuytten najczęściej fotografuje przedmioty, miejsca lub nieznane byty, które w danej chwili wydały mu się przedziwnie znajome. W ten sposób oswaja je. Fotografie jakie tworzy, w swej osobliwości, trzymają w napięciu, balansują na granicy rzeczywistości i świata wyobrażeń. Aparat iPhone’a, stał się jego kieszonkowym laboratorium. Poprzez liczne manipulacje obrazem Nuytten stara się uzyskać dokładnie to samo uczucie, jakie towarzyszyło mu w chwili wykonania zdjęcia, w nadziei na to, że będzie mógł się nim podzielić.

Wystawa towarzysząca 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE, odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, w terminie 13.11.2021 – 25.11.2021.

na podst. mat. prasowych

About the author