Filmowe złoto na Kamera Akcja

Rozpoczął się 11. Festiwal Kamera Akcja. Na widzów czeka 20 filmowych hitów z Cannes, Wenecji, Berlina, Sundance i Toronto dostępnych offline, w Kinie Szpulka w Łodzi.

Repertuar Think Film, festiwalowej platformy VOD, to z kolei 25 najlepszych tytułów, 24 filmy konkursowe oraz pokazy specjalne – m.in. teledyski. Poza programem filmowym podczas festiwalu odbędzie się 25 wydarzeń z udziałem 50 gości.

Dwa miejsca festiwalowe – dwa razy więcej emocji. FKA 2020 odbywa się w tym roku od 15 do 18 października offline w Kinie Szpulka w Łódzkim Domu Kultury oraz online, na platformie festiwalowej Think Film.

 – Tegoroczny festiwal to skok do innej czasoprzestrzeni – mówi Przemek Glajzner, dyrektor FKA. – Podjęliśmy wyzwanie przygotowania hybrydowej edycji, przy okazji budując własną platformę VOD Think Film, której przedpremiera odbędzie się na festiwalu – dodaje. Harmonogram godzinowy został zaplanowany tak, aby móc uczestniczyć bezpiecznie w seansach offline oraz maksymalnie skorzystać z repertuaru online. Filmy na Think Film będzie można oglądać w określonych, 4-godzinnych blokach godzinowych. – Na dwa tygodnie przed festiwalem prezentujemy szczegółową rozpiskę godzinową. Stworzyliśmy możliwość zobaczenia nawet 7 filmów dziennie – dodaje Malwina Czajka, dyrektorka FKA. Dokładny harmonogram godzinowy znajduje się na: http://bit.ly/harmonogram11FKA.

Siła rozmowy. Zapisy od 1 października!

Poza programem filmowym zaplanowane zostały spotkania z twórcami, warsztaty i case study. Nie zabraknie spotkań z gwiazdami kina m.in. Karoliną Gruszką, ale też z najlepszymi ekspertami w branży m.in. Radosławem Ładczukiem, Ewą Puszczńską, Agnieszką Smoczyńską, Grażyną Torbicka czy Łukaszem Targoszem. Wszystkie wydarzenia z udziałem gości będą dostępne online, wybrane będą dostępne bezpłatnie, na niektóre z nich obowiązują zapisy.

FKA to również czas dyskusji – w tym roku nie będzie inaczej. Organizatorzy przygotowali pięć gorących tematów i zaprosili aż 17 rozmówców. Przez cztery festiwalowe dni będzie można uczestniczyć w wydarzeniach, które odbywają się podczas FKA: Serio Pro i Akcja Edukacja. Zapisy na spotkania, warsztaty i case study ruszają 1 października. Ilość miejsc jest ograniczona. 

Międzynarodowy charakter 11. FKA

Tegoroczna edycja to także okazja do spotkania światowej sławy specjalistów z branży filmowej. Gwiazdą rozmowy-performance’u (18.10, g. 18:30) będzie przyjaciel Tildy Swinton i ceniony reżyser filmów o historii kina  – Mark Cousins. To niepowtarzalna okazja na poznanie człowieka-legendy, cenionego dziennikarza i twórcy dokumentu „Oczy Orsona Wellesa”, który będzie możliwy do obejrzenia online podczas festiwalu. Z widzami po projekcji „Złotokapa” spotka się reżyser Ragnar Bragason, ośmiokrotny laureat nagrody Ebba, islandzkiego odpowiednika Oscara, który opowie m.in. o fascynacji polską mniejszością na Islandii i pracy z Karoliną Gruszką, która zagrała w filmie jedną z głównych ról. 

Światowy konkurs, światowe nagrody

Po raz pierwszy w historii festiwalu międzynarodowy charakter zyskał też Konkurs Etiud i Animacji. Wśród tytułów, które powalczą o zwycięstwo, znalazły się produkcje z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady, Chorwacji, Bułgarii, Australii, Singapuru oraz Indii. Wśród polskich finalistów są m.in. Daniel Howlid i Maciej Białoruski ze swoimi produkcjami ze Szkoły Filmowej w Łodzi, a także film animowany „Portret kobiety” Natalii Durszewicz, który był pokazywany na festiwalu w Annecy. Laureatów konkursu wyłoni jury w składzie: Patrycja Mucha („Filmowe odloty”), Michał Walkiewicz (Filmweb), Mikołaj Góralik (DAFilms) i Dawid Myśliwiec („Myśliwiec ogląda”). Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody: zgranie dźwięku w studiu Soundmaking, korekcja barwna w studiu Smakjam, voucher o wysokości 1000 zł na usługi reklamowe w Drukarni Arsa, roczna subskrypcja do kuratorowanego serwisu VOD Kinoscope, a także nagroda dystrybucyjna wraz z promocją filmu ufundowana przez platformę DAFilms wraz z rocznym dostępem do jej repertuaru.

Najlepszą etiudę i animację wybierze również Jury Młodych (Julia Palmowska, Adrianna Wójkiewicz i Weronika Gajek), stworzone z finalistek IV edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, partnera 11. FKA.

Karolina Gruszka a krytyka filmowa

W jaki sposób aktorzy myślą o krytyce filmowej? Odpowiedź na to pytanie co roku przynosi tradycyjny element FKA, czyli spotkanie z cyklu Aktor a krytyk. Po wcześniejszych jego odsłonach z Gabrielą Muskałą, Sebastianem Fabijańskim czy Agatą Kuleszą w tym roku przyszła kolej na aktorkę, która nie stroni od wyzwań, podejmowanych również we Francji, Rosji czy Włoszech. Oprócz wyrazistych kreacji filmowych w „Szczęściu świata”, „Pani z przedszkola” czy „Marii Skłodowska-Curie” spełnia się w teatrze czy na małym ekranie. Na temat relacji krytyków i aktorów oprócz Karoliny Gruszki dyskutować będzie Łukasz Maciejewski. Pretekstem do rozmowy będzie zarówno wspomniany już „Złotokap”, jak i najnowsza produkcja serialowa „Królestwo kobiet”, w której aktorka bierze udział.

11. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 15 do 18 października 2020 w Łódzkim Domu Kultury oraz online.

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author