Transatlantyk po raz dziesiąty

Jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk odbędzie się w Katowicach, a program wypełnią filmy i muzyka. Widzowie będą także mogli podziwiać synergię obu tych sztuk podczas konkursu, który spaja obraz i dźwięk w harmonijną całość: Transatlantyk Instant Composition Contest™.
Gośćmi Transatlantyku bywali wybitni twórcy obu dziedzin, jak choćby Krzysztof Penderecki, Yoko Ono czy Edward Norton. Tego roku Transatlantyk odwiedzi Ken Loach. Na styku filmu i muzyki plasuje się też jedyny w swoim rodzaju konkurs kompozytorski, który jest stałym – i niezwykle lubianym przez widzów – punktem festiwalowego programu

Transatlantyk Instant Composition Contest™
 

To konkurs kompozycji natychmiastowej: jest popisem wyobraźni muzycznej uczestników, pozwala zaprezentować zarówno warsztat kompozytorski, jak i umiejętności interpretacyjne, premiuje śmiałość i artystyczną odwagę pianistów, a wreszcie – daje szansę na komponowanie pod czujnym okiem samego Jana A.P. Kaczmarka, twórcy nagrodzonego Oscarem za muzykę do filmu „Marzyciel”. 

Konkurs składa się z dwóch etapów. Do pierwszego z nich przystąpić może każdy muzyk, który wypełni zgłoszenie. Zadaniem uczestników w pierwszej części jest zagranie własnej, komponowanej „tu i teraz” ilustracji muzycznej do krótkiego fragmentu filmu. Wyzwanie polega na tym, że obraz filmowy, któremu towarzyszyć ma kompozycja, pokazywany jest pianistom dopiero wtedy, kiedy siedzą już przy instrumencie. Do drugiego etapu konkursu przechodzi kilkoro wybranych przez jury uczestników. W finale, podobnie jak w pierwszym etapie, wykonują oni improwizowany i połączony z obrazem utwór fortepianowy.

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author