Visegrad Film Forum – znani filmowcy w Bratysławie

Visegrad Film Forum ogłasza nazwiska uznanych twórców filmowych, którzy odwiedzą Bratysławę w marcu 2024.

Tariq Anwar

Tariq Anwar, montażysta takich filmów jak „American Beauty”, „Revolutionary Road” czy „The King’s Speech”, laureat dwóch nagród BAFTA i dwukrotny nominowany do Oscara; Rúnar Rúnarsson, jeden z najczęściej nagradzanych reżyserów filmów krótkometrażowych naszych czasów, zdobywca Złotej Palmy, Europejskiej Nagrody Filmowej i jednej nominacji do Oscara. Ci i wielu innych uznanych twórców filmowych przybędą do Bratysławy na Visegrad Film Forum, czterodniowe wydarzenie wypełnione nieformalnymi spotkaniami i dyskusjami, wykładami i pokazami filmów.

Visegrad Film Forum zapewnia nieformalną edukację i możliwości nawiązywania kontaktów dla szerokiej międzynarodowej publiczności. Uczestnicy będą mieli okazję spędzić cztery dni podczas spotkań, nauki i networkingu, pokazów filmów studenckich, kursów mistrzowskich ze znanymi ekspertami, studiów przypadków ciekawych projektów filmowych i dyskusjo.

„Cieszymy się, że po dziesięciu latach istnienia Wyszehradzkie Forum Filmowe nadal stanowi wyjątkową platformę wymiany wiedzy i motywacji pomiędzy uznanymi twórcami filmowymi a tymi, którzy dopiero zaczynają w branży lub tymi, którzy chcą rzucić okiem na zajrzeć w głąb procesu powstawania wyjątkowych filmów” – mówi dyrektor Visegrad Film Forum Jakub Viktorín.

Kolekcjonowanie rzeczywistości

Rúnar Rúnarsson to uznany islandzki scenarzysta i reżyser. Nominowany do Oscara w 2006 r., Złotej Palmy i Europejskiej Nagrody Filmowej w 2008 r. Rúnar jest prawdopodobnie najczęściej nagradzanym reżyserem filmów krótkometrażowych swoich czasów. Zadebiutował jako pełnometrażowy film Wulkan (2011), który został wybrany do festiwalu Directors’ Fortnight w Cannes. Volcano stał się ulubieńcem festiwali, zdobywając 17 międzynarodowych nagród. Najnowszy film fabularny Rúnara „Echo” (2019) zdobył dwie nagrody w Locarno. Rúnar był także scenarzystą Solitude (2023), koprodukcji islandzkiej, słowacko-francuskiej, której premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Toronto. Samotność będzie częścią programu festiwalu.

Montaż nagrodzony Oscarem

Tariq Anwar to urodzony w Indiach brytyjsko-amerykański montażysta filmowy. W ciągu swojej 40-letniej kariery montował szeroką gamę filmów, od dokumentów BBC po filmy fabularne, takie jak nagrodzony Oscarem „American Beauty” (1999), „Dobry pasterz” (2006), „Droga do rewolucji” (2008) i „Obywatel przestrzegający prawa” (2009). Tariq współpracował z czołowymi reżyserami na świecie, w tym z Mikiem Newellem, Franco Zeffirelli, Nickiem Hytnerem, Samem Mendesem, Dannym Boylem i Robertem De Niro. Jest laureatem wielu nagród, w tym dwóch nagród BAFTA oraz Europejskiej Nagrody Filmowej – Najlepszy europejski montażysta za „The King’s Speech” (2010). Jest także laureatem dwóch nominacji do Oscara za „The King’s Speech” i „American Beauty”.

Tworzenie różnych (filmowych) światów
Peter Suschitzky, A.S.C. to brytyjski operator i fotograf. Peter był autorem zdjęć do ponad 50 filmów, a do jego najbardziej znanych dzieł należą kultowe klasyki, takie jak „Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje” (1980), „The Rocky Horror Picture Show” (1975), „Marsjanie atakują” (1996) i późniejsze filmy Davida Cronenberga od 1988 „Crash” (1996), „eXistenZ” (1999) czy „Eastern Promises” (2007). Otrzymał nominację do nagrody BAFTA oraz został uhonorowany na Festiwalu Filmowym w Cannes nagrodą Pierre Angénieux „Excellence” in Cinematography Award.
 
Zaangażowanie szkół partnerskich 
 
Wyszehradzkie Forum Filmowe po raz kolejny zaprezentuje filmy studentów partnerskich szkół filmowych. Po pokazach odbędą się dyskusje na temat kinematografii jako całości, okoliczności powstania poszczególnych filmów i kształcenia zawodowego w wybranych placówkach edukacyjnych. W wydarzeniu wezmą udział następujące szkoły V4: ELTE, Budapeszt, Węgry; UTB Zlín, Czechy; Szkoła Filmowa w Łodzi, Polska; VŠMU Bratysława, Słowacja.
 
Cinepass w specjalnej cenie
Od 2019 roku Wyszehradzkie Forum Filmowe ściśle współpracuje z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Febiofest Bratislava (13–16 marca). Cinepassy zakupione na VFF obowiązują także na Febiofest. Cinepass Christmas Edition, ważny na oba wydarzenia, jest obecnie dostępny w przedsprzedaży po obniżonej cenie 15 EUR. Aby kupić Cinepass, kliknij poniższy link.
 Redakcja: Jolanta Tokarczyk
Wyszehradzkie Forum Filmowe 2024
Kiedy: 13–16 marca 2024 r
Gdzie: Bratysława, Słowacja
Strona internetowa: http://www.visegradfilmforum.com
Facebook: https://www.facebook.com/VisegradFilmForum
Instagram: https://www.instagram.com/vffbratislava/

About the author