14. Festiwal Kamera Akcja

Od perwersyjnie smacznych opowieści o miłości po hipnotyzujące animacje i studia narcyzmu. 14. Festiwal Kamera Akcja to ponad 20 premierowych pokazów, Święto kina startuje już za tydzień (12-15 października – stacjonarnie, 16-19 października – online). Karnety w cenie od 99 zł dostępne tylko do 9 października.

Do zobaczenia tylko na 14. FKA

Festiwal Kamera Akcja to jedna z niewielu okazji, by obejrzeć rozchwytywane, ale bez zaplanowanej regularnej dystrybucji kinowej filmy, które zachwyciły krytyków filmowych na całym świecie. W programie „Bulion i inne namiętności” (12 października, g. 21:15) – francuski kandydat do Oscara w reżyserii Trầna Anh Hùnga („Zapach zielonej papai”, „Wieczność”). To perwersyjnie smaczna opowieść o kucharce Eugénie i znanym smakoszu Dodinie, gotujących razem od 20 lat. Reżyser inspirując się autentyczną postacią Anthelme’a Brillata-Savarina, łączy w swoim utworze romans z poetyckim slow cinema.

Widzów porwie także przedpremierowy pokaz „Mars Express” Jérémie Périna (14 października, g. 13:15) – pełna zaskakujących pomysłów wizualnych animacja, pulsująca w rytm muzyki elektronicznej. Łączący animację 2D i 3D, futurystyczny, pełen scen akcji film noir w zaskakujący sposób ukazuje technologiczne wyzwania, przed którymi stoi dzisiejszy świat. Périn czerpie garściami z klasyków dystopijnego kina sci-fi: „Łowcy androidów” czy „Terminatora”.

14. FKA to także miejsce dla pasjonatów epickiego i jednocześnie melancholijnego kina. Spośród wszystkich filmów organizatorzy szczególnie polecają pokaz „Wśród wyschniętych traw” Nuri Bilge Ceylana (15 października, g. 17:30). To głębokie studium narcyzmu, ukazane poprzez misternie skonstruowane obrazy, znakomite dialogi, emocjonalne konflikty oraz przemyślane, choć pozornie proste ujęcia. Ceylan stworzył dzieło o wyrafinowanej estetyce, zanurzone w filozoficznych rozważaniach i pełne mądrych spostrzeżeń.

Tytuły, które poruszą do szpiku kości

Rozgrzewające do czerwoności lub pozostawiające widza w milczeniu – Kamera Akcja to najmocniejsze tytuły, obok których nie można przejść obojętnie. Na festiwalowiczów czeka „Zielona granica” (13 października, g. 11:30). Po pokazie odbędzie się spotkanie na żywo z twórcami: producentem Marcinem Wierzchosławskim, a reżyserka Agnieszka Holland – z powodu niespokojnej atmosfery wokół jej osoby – połączy się z festiwalowiczami online.

Uczestników i uczestniczki festiwalu zachwyci także hipnotyczne „Nitram” Justina Kurzela (13 października, g. 20:00), które wciąga w świat tytułowego bohatera, niczym w mroczny, dziwny sen, po którym przychodzi szok i gwałtowne przebudzenie. Bohaterem opartego na faktach filmu jest Martin Bryant, który w kwietniu 1996 roku zamordował 35 turystów odpoczywających w wakacyjnym ośrodku na Tasmanii. To thriller psychologiczny z domieszką surrealizmu – ekscentryczne, zwodnicze kino, precyzyjnie zmierzające do mocnego finału. Widzów nie może ominąć przedpremierowy pokaz „Club Zero” Jessiki Hausner, jeden z najczęściej komentowanych filmów tegorocznego Cannes, który na myśl przynosi szaloną komedię Rubena Östlunda „W trójkącie”. Reżyserka snuje historię o samolubnych rodzicach, systemie edukacji i wyższych sferach odciętych od prawdziwego świata. W roli głównej Mia Wasikowska – odkrycie takich tytułów, jak „Alicja w krainie czarów” Burtona czy „Jane Eyre” Fukunagi.

W programie znalazł się także „Kiedy stopi się lód” (14 października, g. 10:15) – debiut reżyserski, docenionej Europejską Nagrodą Filmową belgijskiej aktorki Veerle Baetens („W kręgu miłości”, „Tabula rasa”) z nagrodzoną na tegorocznym Sundance Rosą Marchant w obsadzie. To historia pełna tajemnic, która ukazuje, jak radzić sobie z demonami przeszłości, z dziecięcą traumą i jej bolesnym wpływem na dorosłe życie. Baetens z wyczuciem adaptuje powieść Lize Spit „The Melting”, wrzuca piąty bieg i zwiększa scena po scenie i tak wysokie już napięcie.

Do Łodzi z USA i Wielkiej Brytanii

Już za tydzień do Łodzi przyjedzie plejada twórców, którzy zagraniczny świat branży filmowej znają od podszewki. Wśród gości Jerzy Kromolowski i Mary Olson-Kromolowski – autorzy ponad 30 scenariuszy dla wielkich wytwórni filmowych: Paramount Pictures, Disney’a, Universal Studios czy Warner Bros. To spod ich pióra wyszła nominowana w Cannes do Złotej Palmy „Obietnica” Seana Penna z Jackiem Nicholsonem w roli głównej, a także „Pościg we mgle” Bertranda Taverniera (nominacja do Złotego Niedźwiedzia na Berlinale w 2009 roku). Aktualnie pracują z Johnnym Deppem, Alem Pacino i Berrym Navidim nad adaptacją sztuki Dennisa McIntyre’a „Modigliani”. Masterclass hollywoodzkich twórców to niepowtarzalne spotkanie z realiami pracy w Fabryce Snów, tym bardziej ciekawe w kontekście nadal rezonującego w branży strajku scenarzystów.

Szkołę Filmową w Łodzi odwiedzi także Ewa Puszczyńska, producentka  „Strefy interesów” Jonathana Glazera, brytyjskiego kandydata do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Współpracowała także z Jasmilą Žbanić („Aida”), Robertem Schwentke („Kapitan”), a także z Pawłem Pawlikowskim przy oscarowych „Idzie” czy „Zimnej wojnie”. Podczas case study producentka zabierze uczestników za kulisy powstawania „Strefy interesów” i zdradzi, jaką drogę ten film przebył w drodze od Cannes do Los Angeles – od długotrwałych studiów faktograficznych, po skomplikowane plany filmowe z użyciem dziesięciu kamer.

To jednak nie koniec spotkań wokół oscarowych tytułów – gośćmi tegorocznej edycji Festiwalu Kamera Akcja będą Sean Bobbitt oraz Kamila Urzędowska. Zaproszeni twórcy zabiorą widzów za kulisy powstawania głośniej polsko-brytyjskiej koprodukcji „Chłopi” DK Welchman i Hugh Welchmana. Producent filmu zdradzi tajniki powstawania filmu: od scen realizowanych z udziałem wybitnych polskich aktorów, po czasochłonny proces realizacji aż 40 tysięcy obrazów olejnych utrzymanych w młodopolskiej technice.

Piątek trzynastego w stylu retro

To już tradycja każdej edycji Kamery Akcji. Także w tym roku kolektyw VHS Hell śmiechem rozgrzeje festiwalową publiczność specjalnym pokazem z improwizowanymi dialogami na żywo. Trójmiejski team popularyzujący kulturę filmową z czasów świetności magnetowidów i kaset wideo to gwarancja udanej i pełnej nostalgii podróży do minionej epoki, w której głos lektora stawał się niejednokrotnie kolejnym bohaterem filmowych „superprodukcji”. W piątek trzynastego (g. 21:30) Mateusz Gołębiewski zabierze uczestników wydarzenia do świata „Nocnego koszmaru” Jima Wynorskiego – opowieści o pięciu młodych dziewczynach, które postanawiają wyremontować stary, opuszczony budynek, aby  utworzyć w nim dom studencki. Ich plany pogrąży jednak przeszłość – makabryczne morderstwo sprzed 5 lat. Widzowie zostaną zaproszeni do głośnego komentowania przygód w trakcie seansu, zanurzą się w historię pełną drastycznych obrazów, paranormalnych wizji, niezliczonych scen nagości i prób przestraszenia, które niejednokrotnie kończą się salwą śmiechu. Może spojrzenie festiwalowiczów zupełnie zmieni wydźwięk filmu?

14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi  (16 -19.10.2023 online na platformie Think Film). Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Głównymi partnerami festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Kinematografii i Monopolis. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”. Karnety w cenie od 99 zł w sprzedaży do 9 października 2023 r.

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja dofinansowane są z budżetu Miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia Akcji Edukacji jest bezpłatny.

Zdjęcia:

  1. Kadr z filmu „Bulion i inne namiętności”, reż. Trần Anh Hùng
  2. Kadr z filmu „Club Zero”, reż. Jessika Hausner
  3. Kadr z filmu „Nocny koszmar”, reż. Jim Wynorski

About the author