Nowe Horyzonty – w sekcjach i poza nimi

Tegoroczna odsłona festiwalu to kino, sekcje konkursowe i pozakonkursowe i mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Co przed nami?

Festiwalowe sekcje

Satyajit Ray – absolutna legenda kina Indii, Alice Diop – wnikliwa obserwatorka i portrecistka życia francuskich przedmieść, Wang Bing – jeden z najważniejszych reżyserów z Chin oraz Alain Robbe-Grillet – francuski reżyser łączący nowofalowy eksperyment, tradycję libertyńską i surrealistyczną: oto czworo bohaterów tegorocznych retrospektyw, którym poświęcone zostało szczególne miejsce w programie Nowych Horyzontów. W przeglądzie twórczości Wang Binga znalazło się monumentalne dzieło-instalacja 15 godzin (czas trwania filmu jest zawarty w tytule), w którym autor zarejestrował wnętrze szwalni w Zhili na wschodzie Chin. Film ten będzie można obejrzeć bezpłatnie w przestrzeni Kina Nowe Horyzonty.

Twórczość Robbe-Grilleta jest inspiracją dla nowej sekcji Avec Plasir oraz wystawy pod tym samym tytułem w Studio BWA. Rewizja dzieł francuskiego reżysera stała się okazją do refleksji nad artystycznym, a także politycznym miejscem, które erotyczna wrażliwość określana skrótem BDSM zajmuje w pejzażu współczesności. Avec Plaisir jest kontrapunktem dla wolnomyślicielskiej, ale jednoznacznie męskiej i heteroseksualnej perspektywy Robbe-Grilleta w stronę bardziej różnorodnych, zwłaszcza kobiecych i queerowych punktów widzenia.

Queerowość, czyli niejednoznaczność lub nieschematyczność, leży także u podstaw programu sekcji Trzecie Oko, której przyświeca hasło „niemęski / nieżeński”. Trzecie Oko, prezentujące feministyczne spojrzenie na kino, tym razem wychodzi poza binarne podziały i opozycje, przyglądając się tożsamościom niebinarnym, płynnym, niedającym zamknąć się w prostych kategoriach i podziałach.

Wspólny teren przenikania się kina i sztuki wyznaczy ponownie Front Wizualny, a najnowsze produkcje dekonstruujące schematy kina gatunkowego i bawiące się konwencjami można odnaleźć w ramach Nocnego Szaleństwa (w nim premiera światowa Lipstick on the Glass Kuby Czekaja). Sprawdzimy też, o czym się dziś mówi i co się ogląda w Lizbonie czy Porto, w Fundão i Arcos de Valdevez – wszystko w ramach sekcji Focus na Portugalię. W Lost Lost Lost można odnaleźć przeoczone odkrycia z kilku ostatnich lat; filmy reżyserów, których twórczość usytuowana jest na obrzeżach kina. Na festiwal powraca też sekcja Oslo/Reykjavík, czyli przegląd dokonań współczesnej kinematografii Islandii i Norwegii, który powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, koordynującym w Polsce wykorzystanie Funduszy norweskich i EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), pochodzących z Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

Ponownie zapraszamy na bezpłatne pokazy w ramach plenerowego Kina na Rynku. Codziennie o godz. 22:00, od 21 do 30 lipca, w samym sercu stolicy Dolnego Śląska będzie można zobaczyć znakomite filmy z nowohoryzontowym znakiem jakości. W programie tej sekcji znajdą się także kultowe klasyki prezentowane z okazji 100. rocznicy powstania wytwórni Warner Bros. Na ekranie pojawią się m.in. Łowca androidów (Blade Runner) Ridleya Scotta oraz 2001: Odyseja kosmiczna (2001: A Space Odyssey) Stanleya Kubricka.

Na festiwalu nie zabraknie też krótkich metraży: Shortlista udowodni, że krótka forma bardzo często sprzyja wielkim talentom, a każdy film z Shortlisty, zrealizowany przez twórczynię lub twórcę, który nie ukończył 30 lat, dodatkowo weźmie udział w konkursie o nagrodę im. Zuzanny Jagody Kolskiej.

Nowością w programie jest sekcja Smart7 – unikalny, wędrowny konkurs, obejmujący swoim zasięgiem festiwale w siedmiu miastach Europy. Konkursowe filmy podróżują w tym roku z Wilna, przez Lizbonę, Madryt, Kluż-Napokę, Wrocław i Reykjavík, zaś laureat zostanie wyłoniony przez międzynarodowe młode jury na kończącym filmową wędrówkę festiwalu w Salonikach.

Scena artystyczna

Kontynuujemy współpracę z wieloletnim partnerem Nowych Horyzontów – BWA Wrocław, które jest oficjalnym współorganizatorem festiwalowej, tradycyjnie bardzo bogatej Sceny artystycznej. Wspólnie zadbamy o doznania dla każdego zmysłu, pobudzimy intelekt, nakarmimy emocje. Oprócz wspomnianej wyżej wystawy Avec Plasir, w galerii SiC! BWA będzie można oglądać prace Anny Mlasowsky na wystawie Ze środka (From Within) oraz zobaczyć nowe dzieło znanej festiwalowej społeczności Kasi Kmity – Contrafactur. Temat przyjemności, poruszany w ramach Avec Plasir, eksploruje w tym roku także zespół IP Group, który przygotował siódmą odsłonę Ambient Roomu pod tytułem Wokół zasady przyjemności.

Wieczory festiwalowe, czyli gdzie się bawić po wyjściu z kina

Po całym dniu siedzenia w kinowym fotelu warto się trochę poruszać, a najlepiej porządnie przetańczyć wszystkie emocje w towarzystwie ulubionych ludzi. Od zawsze powtarzamy, że Nowe Horyzonty to nie tylko festiwal, ale także wielki klub: dyskusyjny, towarzyski, łączący film z muzyką i innymi przyjemnościami. W tym roku chcemy kontynuować tę wspaniałą, klubową tradycję, ale w nowych przestrzeniach i odświeżonej formie. Otwieramy się – na Wrocław, na lokalną ofertę klubową, na świetnych ludzi, którzy przez cały rok dbają o to, żeby stolica Dolnego Śląska była jednym z najatrakcyjniejszych punktów na eventowej mapie Polski. Zapraszamy na Wieczory festiwalowe, które rozgrywać się będą w rozświetlonym neonami podwórku przy Ruskiej 46 (połączone siły klubów Recepcja oraz Surowiec), klubie Ciało, Wyspie Tamka oraz pod samymi gwiazdami za sprawą dACH! przy placu Dominikańskim 3. O muzyczne doznania zadbają także BULVARY przy Księcia Witolda 11-31. W programie Wieczorów festiwalowych znalazły się m.in. bezpłatne koncerty Rosalie, Marcina Maseckiego (połączony z pokazem Zimnej wojny Pawła Pawlikowskiego), Daniela Spaleniaka, set DJ Wiki oraz Silent Disco.

Festiwal dostępny

Dostęp do kultury, w tym do kina najwyższej jakości, powinien być egalitarny oraz otwarty dla możliwie szerokiego grona odbiorczyń i odbiorców. Zespół festiwalu zostanie przeszkolony z obsługi widzek i widzów z niepełnosprawnościami. Dodatkowo przygotujemy seanse filmów z audiodeskrypcją i napisami SDH: Blisko (Close) Lukasa Dhonta – połączone ze spotkaniem tłumaczonym na PJM z Miri Palak, edukatorką seksualną osób z niepełnosprawnościami z Fundacji SexedPL; a także W trójkącie (Triangle of Sadness) Rubena Östlunda – w ramach Kina na Rynku (seans bezpłatny). Dziękujemy Fundacji Katarynka za pomoc w zapewnianiu większej dostępności festiwalu. Szczegółowe informacje o dostępności na 23. mBank Nowe Horyzonty opublikujemy wkrótce na stronie nowehoryzonty.pl.

Poza horyzont, czyli współpraca z SexedPL

Przekraczanie horyzontów: kinowych, społecznych, kulturowych to nasza specjalność. Wiemy, że festiwalowe filmy pobudzają do dyskusji i często prowokują trudne pytania. Siłą festiwalu są więc nie tylko pokazy, ale też rozmowy z gościniami i gośćmi, którzy pomagają uzupełnić perspektywę zaprezentowaną w filmie. Niektóre pytania, wnioski i przemyślenia przychodzą do nas jednak po czasie. Nie wszyscy lubią też zabierać głos w dużej grupie osób zgromadzonych w kinowej sali. Dlatego w tym roku nawiązaliśmy współpracę z zespołem SexedPL: przez cały czas trwania festiwalu będzie można zadawać pytania (dotyczące tematów poruszanych w sekcjach filmowych związane z tożsamością, seksualnością i relacjami) ekspertkom i ekspertom SexedPL – na żywo podczas wyznaczonych dyżurów w strefie na pierwszym piętrze Kina Nowe Horyzonty lub anonimowo, za pomocą bezpłatnej aplikacji. W strefie, powstałej dzięki współpracy SexedPL i marki Magnum w kooperacji z kolektywem artystycznym To Tu, dodatkowo będziemy poruszać kwestie przyjemności, dotyku oraz świadomej zgody, zaś przy pomocy specjalnej aplikacji każda osoba uczestnicząca będzie mogła stworzyć autorskie kolaże, które pomogą zmapować nasze potrzeby.

Gdzie ugasić pragnienie i zaspokoić apetyt pozafilmowy?

Filmowe maratony wymagają odpowiedniej dawki kalorii. Jak co roku przygotowaliśmy więc listę miejsc rekomendowanych, w których festiwalowiczki i festiwalowicze będą mogli posilić się między seansami, a przy okazji skorzystać ze zniżek i specjalnych ofert.

Sprawdź mapę miejsc rekomendowanych

Warto przygotować także własne butelki i bidony, ponieważ na drugim piętrze Kina Nowe Horyzonty, dzięki współpracy z wrocławskim MPWiK, stanie bar wodny, w którym będzie można za darmo skorzystać z wrocławskiej (bogatej w minerały i bardzo smacznej!) kranówki; wszystko w ramach miejskiej kampanii społecznej #PijKranówkę.

Festiwal w liczbach

  • 251 filmów na festiwalu, w tym 196 pełnometrażowych i 55 krótkometrażowych
  • 23 282 minut – łączny czas trwania wszystkich filmów
  • ponad 500 gościń i gości na festiwalu (łącznie z uczestniczkami i uczestnikami wydarzeń branżowych)
  • 3854 – łączna liczba foteli kinowych i miejsc dla widzek i widzów
  • 184 osoby czuwające nad organizacją festiwalu
  • 153 wspaniałych osób wolontariackich

About the author