Chełmska 21

„Chełmska 21. 70 lat Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie” – to jubileuszowe wydawnictwo z okazji 70-lecia Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.

Wydawnictwo Chełmska 21

Chełmska 21 – to miejsce znane każdemu twórcy filmowemu w Polsce, mekka młodych, marzących o karierze w branży filmowej. Jakie były dzieje warszawskiej wytwórni, jakie filmy fabularne produkowano na Chełmskiej 21, jakie dokumenty tam powstawały? Fascynująca podróż po historii jednej z najstarszych wytwórni filmowych w Polsce rozpoczyna się z chwilą otwarcia pierwszej stronicy albumu. Księga jest bogato ilustrowana archiwalnymi fotografiami, zawiera też najbardziej spektakularne produkcje WFDiF wydane na płytach DVD.

” »Było to w Warszawie, jesienią 1947 roku. W pewnym niepozornym budynku przy równie niepozornej ulicy rozpoczęto instalować małe laboratorium filmowe, kilka montażowni i skromną salę nagrań dźwiękowych. Powstawała Wytwórnia Filmów Dokumentalnych, oficjalnie powołana do życia dwa lata później. Adres: ul. Chełmska 21.« Tymi słowami rozpoczął swoje wspomnienie o Wytwórni Kazimierz Karabasz – wybitny reżyser dokumentalista.”

„Zarządzenie nr 122 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 29 grudnia 1949 roku jednoznacznie stwierdza:

»Tworzy się Przedsiębiorstwo Państwowe pod nazwą Wytwórnia Filmów Dokumentalnych.«

Inicjatorem wydawnictwa był nieżyjący, wieloletni dyrektor WFDiF Włodzimierz Niderhaus.

O Wytwórni w latach 1949-1998 pisze prof. Małgorzata Hendrykowska. Dalsze dzieje WFDiF, aż do najnowszych, opisuje dr Anna Wróblewska. Autorka, wraz z red. Marcinem Zawiślińskim, zebrała także wspomnienia twórców, dla których Chełmska 21 była i jest drugim domem. Publikację uzupełnia kolekcja 70 wybranych ze zbiorów WFDiF, zrekonstruowanych cyfrowo, filmów na DVD. Są to dzieła dokumentalne i fabularne, nagrodzone na najważniejszych festiwalach w kraju i na świecie.

Wśród filmów fabularnych znajdziemy debiuty, m.in.: „Poniedziałek” Witolda Adamka, „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, „Galerianki” Katarzyny Rosłaniec, „Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa. Wielokrotnie nagradzane filmy słynnych reżyserów, m.in.: „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego, „Róża” Wojciecha Smarzowskiego, „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” Janusza Majewskiego, „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza, „7 uczuć”, Marka Koterskiego, „Tam i z powrotem” Wojciecha Wójcika, „Enen” Feliksa Falka, „Ogród Luizy” Macieja Wojtyszki. Wydawnictwo zawiera również dwie ekranizacje współczesnej polskiej dramaturgii z cyklu „Teatroteka” i wybrane filmy z serii „Historia w ożywionych obrazach.

About the author