Laureaci Tarnowskiej Nagrody Filmowej

35. edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej – Festiwalu wybranych polskich filmów pełnometrażowych dobiegła końca.

Tarnowski festiwal odbył się w dniach 5-12 czerwca 2021 roku, kolejny raz w pandemicznych czasach i w rygorach sanitarnych.
W konkursie zaprezentowano dwanaście filmów, które oceniało Jury Profesjonalne, Jury Młodzieżowe oraz najważniejsze z gremiów – Publiczność.
Ponadto, od 15 lat Festiwalowi towarzyszy sekcja dziecięca, czyli Filmy Młodego Widza, w którym dwadzieścia jeden zgłoszonych do konkursu bajek oceniało Jury Dziecięce.
Gala zakończenia 35. Tarnowskiej Nagrody Filmowej odbyła się 12 czerwca 2021 r. w Kinie Marzenie.

Nagroda za całokształt i wkład w polską kinematografię wręczona została przez Organizatora TNF po raz szesnasty.
Kapituła TNF, na przestrzeni kilkunastu lat, nagrodą tą uhonorowała dotychczas: Andrzeja Wajdę, Janusza Morgensterna, Tadeusza Konwickiego, Juliusza Machulskiego, Franciszka Pieczkę, Wojciecha Kilara, Danutę Szaflarską, Daniela Olbrychskiego, Wojciecha Pszoniaka, Andrzeja Seweryna, Jana Nowickiego, Agnieszkę Holland, Allana Starskiego, Witolda Sobocińskego, Janusza Gajosa, Janusza Majewskiego, Krzysztofa Zanussiego.
W tym roku, Kapituła 35. TNF postanowiła uhonorować Nagrodą za całokształt i wkład w polską kinematografię, statuetką „Szczęścior” (aut. Sławomir Micek) i nagrodą 10.000 tys. zł., reżysera Wojciecha Marczewskiego, którą reżyser odebrał osobiście z rąk wiceprezydent Tarnowa Agnieszki Kawy.

Nagroda Jury Dziecięcego – Statuetka „Maszkaronek” i 5.000 zł
Jury dziecięce, wychowankowie tarnowskich przedszkoli i szkół podstawowych w składzie: Zoja Bielak, Iga Cetnar, Gabriela Kozaczka, Oliwia Krużel, Lena Wąż, Gustaw Drobot, Adam Dziekan, Oliwier Susułowski po obejrzeniu 21 filmów konkursowych i w wyniku głosowania nadzorowanego przez opiekunów Jury Dziecięcego 35. TNF, Dominika Fitrzyka i Magdalenę Trusz, postanowiło przyznać Nagrodę Jury Dziecięcego, nagradzając Statuetką „Maszkaronka”, oraz nagrodą pieniężną w wysokości  5.000,- zł, producentowi filmu animowanego serii „Pamiętnik Florki”, odc. „Superbohaterowie”, producent Anima-Pol, nagrodę odebrał producent Paweł Wendorff.
Nagroda Jury Młodzieżowego – Statuetka „Kamerzysta” i 5.000 zł
Jury Młodzieżowe w składzie: Filip Białobrzewski, Jan Cygan, Klaudia Madeja, Aleksander Niedbała, Barbara Puzon, Wojciech Sztorc, Łucja Wrzesień po obejrzeniu 12 filmów konkursowych postanowiło przyznać Nagrodę Jury Młodzieżowego – Statuetkę „Kamerzysty” i 5.000 zł. Mariuszowi WIlczyńskiemu, reżyserowi filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”za poruszający film o przemijaniu, śmierci i miłości, który przy pomocy wyjątkowej estetyki ukazał nasze społeczeństwo i nas samych w sposób, który pomimo upływu lat wciąż zostaje aktualny.
Statuetkę Mariuszowi Wilczyńskiemu wręczyła Łucja Wrzesień – przewodnicząca jury.

Wojciech Marczewski

Nagroda Publiczności – Statuetka „Publika”  i 5.000 zł
Komisja w składzie Marcin Dąbek – przewodniczący, Anna Lesińska, Małgorzata Skalska dokonała przeliczenia głosów (kuponów plebiscytowych) oddanych w plebiscycie 35. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Najwyższą ocenę publiczności otrzymał film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” i jego reżyser Jan Holoubek otrzymuje statuetkę „Publika” – Nagrodę Publiczności 35. Tarnowskiej Nagrody Filmowej oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5.000 zł.
Reżyser filmu podziękował tarnowskiej publiczności w krótkim filmie nadesłanym do organizatora 35. TNF.

Filmy konkursowe oceniało sześcioosobowe Jury 35. TNF pod przewodnictwem reżysera Julisza Machulskiego. Skład jury uzupełniają: Natalia Grzegorzek, Ola Salwa Justyna Wasilewska, Łukasz Gutt, Atanas Valkov. Na posiedzeniu on-line, po obejrzeniu 12 filmów konkursowych, jury przyznało:

Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Gemini Park – Tarnów (5.000 zł),  Magdalenie Koleśnik za główną rolę w filmie “Sweat”za stworzenie magnetyzującej i niepokojącej postaci internetowej influencerki, która jest tak samo prawdziwa, jak i wykreowana przez samą siebie. Za to, że aktorka nie ukrywa się za rolą, tylko jest w niej cały czas mocno obecna.
Nagrodę Magdalenie Koleśnik wręczyła Joanna Rzepecka-Zienko Dyrektor ds. marketingu i PR – Gemini Park Tarnów.

na podst. mat. prasowych

About the author