FINA na Młodzi i Film

W ramach 60. rocznicy nadania nazwy Studiu Małych Form Filmowych „Se-Ma-For” oraz wzmocnienia tegorocznej celebracji jubileuszowej edycji festiwalu Młodzi i Film, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) przygotowała kompilację trzynastu animacji z kolekcji Studia „Se-Ma-For”, które zostały zdigitalizowane i odrestaurowane cyfrowo przez zespół specjalistów FINA.

Litera/ arch. festiwalu

Większość filmów z programu będzie miała swoją kinową repremierę. W programie znalazły się obrazy artystów różnych pokoleń i środowisk, począwszy od realizatora pierwszego lalkowego filmu animowanego Zenona Wasilewskiego, przez twórców polskiej szkoły animacji Daniela Szczechury i Edwarda Sturlisa, Zofię Wdówkównę-Ołdak, po nagrodzonego Oscarem Zbigniewa Rybczyńskiego czy, kojarzonego z późniejszymi filmami fabularnymi, Andrzeja Kondratiuka.

W sobotę 19 czerwca o godz. 17.00 odbędzie się pokaz wszystkich trzynastu animacji z kolekcji Studia „Se-Ma-For” w Kinie Alternatywa. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją Igi Harasimowicz i Eweliny Leszczyńskiej. Pełny opis wydarzenia znajdą Państwo w załączeniu.

Dodatkowo w Kinie Kryterium przed każdym konkursowym pokazem pełnometrażowego debiutu zostanie wyświetlony jeden z trzynastu filmów animowanych ze Studia „Se-Ma-For”. Jesteśmy przekonani że cykl „Fina prezentuje” będzie niezwykłym dopełnieniem tych pełnometrażowych, konkursowych projekcji. I tak już dzisiaj można będzie obejrzeć:

KOLOROWE KŁAMSTWO w reżyserii Andrzeja Kondratiuka, przed filmem AMATORZY w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej.

LITERĘ w reżyserii Daniela Szczechury przed seansem filmu HURA, WCIĄŻ ŻYJEMY! Agnieszki Polskiej (kadr w załączeniu)

JEŚLI UJRZYSZ KOTA FRUWAJĄCEGO PO NIEBIE… w reżyserii Daniela Szczechury przed filmem 1:11 w reżyserii Mirona Wojdyło.

Ale na tym nie kończy się tegoroczne partnerstwo i współpraca Festiwalu Młodzi i Film oraz Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA). Zapraszamy dziś na warsztat JAK WYPRODUKOWAĆ FILM Z WYKORZYSTANIEM MATERIAŁÓW ARCHIWALNYCH Z FILMOTEKI NARODOWEJ – INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO (FINA). Warsztat rozpocznie się o godz. 16.30 w Clubie 105 (Centrum Kultury 105 w Koszalinie, budynek Kina Kryterium).

Na podst. materiałów prasowych

About the author