Identyfikacje wizualne na KFF

Krakowski Festiwal Filmowy to nie tylko fascynujące filmy dokumentalne, krótkometrażowe i animowane z całego świata, ale także ich twórcy.

Zarówno utytułowani filmowcy, wielokrotnie nagradzani na prestiżowych festiwalach międzynarodowych jak i debiutanci. To właśnie im poświęcona jest tegoroczna identyfikacja wizualna Festiwalu stworzona przez duet projektantów, Kubę Sowińskiego i Jakuba De Barbaro.

Oko w oko. Reżyser-bohater

Na plakatach 61.Krakowskiego Festiwalu Filmowego widzimy fotografie portretowe reżyserek i reżyserów, których twarze zasłaniają wycinki z filmowych klatek, ukazujące protagonistów zwróconych w ich stronę. Postaci wydają się patrzeć na siebie. Na cykl projektów składa się kilkanaście par postaci, które utożsamiają osobistą, intymną relację reżysera i bohatera filmu. To jakość tej relacji wpływa na finalny kształt filmu.

Wyrazisty bohater, mocny temat, fascynująca opowieść mogą też przysłonić samą postać twórcy filmu, który przyjmuje rolę skupionego obserwatora, tajemniczego towarzysza, dyskretnego powiernika lub niewidzialnego demiurga. Co ciekawe, Krakowski Festiwal Filmowy jest jednym z nielicznych, który przyznaje nagrody właśnie reżyserom. Niezwykle ważnym elementem wydarzenia są także spotkania publiczności z twórcami festiwalowych filmów.  

W poprzednich latach duet twórców systematycznie opierał projekty plakatów Festiwalu o treści pochodzące z festiwalowych filmów. Tworzył śmiałe kompozycje, posługując się nieoczywistymi klatkami filmowymi, precyzyjnie wyselekcjonowanymi cytatami, prowokacyjnymi listami dialogowymi lub samymi tytułami filmów, zapisanymi w oryginalnych językach, z często egzotycznych krajów ich produkcji. Poszczególne elementy identyfikacji tworzyły zawsze niezwykle spójną całość z miejscem ich ekspozycji i generowały nowy samodzielny, niekiedy zabawny, a niekiedy kontrowersyjny kontekst.

Plakaty Krakowskiego Festiwalu Filmowego autorstwa Jakuba de Barbaro oraz Kuby Sowińskiego otrzymały nagrodę publiczności w konkursie opraw graficznych festiwali filmowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie oraz otrzymały prestiżową srebrną nagrodę European Design Awards w kategorii Druki Identyfikacji Wizualnej!

Na podst. mat. prasowych

About the author