Smok Smoków dla Piotra Dumały

Premiery najciekawszych polskich filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, powroty twórców nagradzanych i najświeższe debiuty, nagroda za wkład w rozwój światowej kinematografii dla Piotra Dumały – w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego szczególne miejsce zajmują zawsze produkcje twórców rodzimych, którzy opowiadają o Polsce i świecie w sposób oryginalny i bezkompromisowy.

Smok Smoków dla Piotra Dumały

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii odbierze Piotr Dumała – mistrz światowej animacji i twórca autorskich technik filmowych, niemal od początku związany z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Dumała dwukrotnie otrzymywał Złotego Smoka – za „Łagodną” w 1985 i za „Ściany” w 1988 roku, Brązowego Lajkonika w 1989 za „Wolność nogi”, Brązowego Smoka i Nagrodę FICC za „Franza Kafkę” w 1992 oraz Srebrnego Lajkonika (2014) za „Hipopotamy”.

Ceremonii wręczenia nagrody Smoka Smoków będzie towarzyszyła retrospektywa twórczości laureata. W programie znajdzie się kilkanaście dzieł Piotra Dumały zarówno pierwszych nagradzanych filmów, jak też tych najnowszych. Jak co roku, laureat poprowadzi master class otwarty dla filmowców, ale też dla wszystkich miłośników animacji.

About the author