Nowa sekcja na Transatlantyku

Agnieszka Smoczyńska, Marcin Koszałka, Piotr Domalewski, Jan P. Matuszyński oraz Maciej Pieprzyca to bohaterowie sekcji Nowa Energia, która jest efektem współpracy Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz jubileuszowej 10. edycji Transatlantyk Festival.

W jej ramach pokazane zostaną nie tylko filmy fabularne pięciorga twórców, ale też ich etiudy szkolne, czyli filmy krótkometrażowe, których na dużym ekranie nie zobaczy się już nigdzie indziej. Publiczność festiwalowa będzie miała szansę obserwowania, jak rozwijał się talent i doskonalił warsztat reżyserki i reżyserów. Wydarzeniem specjalnym będą Wyzwania, czyli wyjątkowe spotkania z reżyserami, podczas których będą opowiadać o tajnikach swojej pracy. Wyzwania poprowadzą Smoczyńska, Koszałka i Domalewski. W każdym z tych spotkań uczestniczyć będzie mogło 12 osób. Akredytacje dla widzów są w sprzedaży online.

Jak mówi prof. Krystyna Doktorowicz, wieloletnia dziekan wydziału:  Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego od zawsze pełniła silną funkcję kulturotwórczą na Śląsku będąc kuźnią młodych talentów filmowych w Polsce. Podczas 10. edycji Transatlantyku w Katowicach pojawi się sekcja poświęcona filmom naszych Wykładowców i Absolwentów. Mamy nadzieję, że Nowa Energia dostarczy niezapomnianych wrażeń gościom Festiwalu.

Nowa Energia w Polskim Kinie

Widzki i widzowie zobaczą m.in. najnowszy film Piotra Domalewskiego „Jak najdalej stąd”, który światową premierę będzie dopiero miał na festiwalu w San Sebastian. Ta opowieść o relacjach rodzinnych to historia Oli (Zofia Stafiej), która wyrusza do Irlandii, by zająć się sprawami zmarłego ojca, ale też by na przekór szarej rzeczywistości spróbować spełnić swoje największe marzenie. Domalewski, podobnie jak jego ulubiony reżyser i gość specjalny tegorocznego Transatlantyku – Ken Loach, buduje opowieść z drobnych gestów, spojrzeń i znaków, nasycając film ciepłym, empatycznym zainteresowaniem bohaterami. Gratką będzie też pokaz etiudy Piotra Domalewskiego „Obcy”, inspirowanej książką Roberta Musila „Człowiek bez właściwości”.

W sekcji zaprezentowana też zostanie „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, jej drugi film pełnometrażowy., który swoją światowa premierę miał w sekcji Semaine de la Critique  na Festiwalu w Cannes –  opowieść o cierpiącej na zanik pamięci kobiecie (genialna Gabriela Muskała, także autorka scenariusza), która wraca po latach do męża i małego synka. Jest obca – we własnym domu, we własnej rodzinie, we własnym życiu, którego nie może sobie przypomnieć.

Jak z kolei powinien zachować się bohater etiudy nakręconej przez Smoczyńską 15 lat wcześniej, czyli „Kapelusza”, powstałego według opowiadania Kazimierza Brandysa? Być może Festiwalowa publiczność będzie znała odpowiedzi na oba te pytania.

Sama Agnieszka Smoczyńska, pytana o niepodrabialną markę macierzystej uczelni filmowej, wyjaśnia: W szkole uczono nas przede wszystkim rzemiosła, pokory i tego, żeby być samodzielnymi.

Tajemnica to także słowo-klucz do twórczość Jana P. Matuszyńskiego. Widzowie Transatlantyku będą badać dziwną zagadkę w nakręconej ze swadą etiudzie tego twórcy pt. „Myjnia”. Magnetyzująca obsada i tajemnica to także film „Ostatnia rodzina”, czyli nagrodzony Złotymi Lwami debiut fabularny reżysera. Andrzejowi Sewerynowi za rolę Zbigniewa Beksińskiego tytuł ten przyniósł nagrodę w Locarno i Gdyni, zaś widowni na całym świecie „Ostatnia rodzina” dała szansę spotkania z rodziną indywidualistów, nad którymi zawisła niepokojąca jak płótna Zdzisława Beksińskiego klątwa  oraz z muzyka wpleciona nierozerwalnie w życie bohaterów.

Twórczość Marcina Koszałki publiczność Transatlantyku odświeży sobie dzięki absolutnie wyjątkowemu filmowi „Czerwony pająk”.

„Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, który domknie Nową Energię na Festiwalu Transatlantyk.

Trzy wyzwania

Pokazy filmów to część atrakcji Nowej Energii. Młodzi filmowcy będą też mogli wziąć udział w Wyzwaniach, czyli specjalnie zaprojektowanych spotkaniach z bohaterami sekcji. Liczba miejsc jest ograniczona do dwunastu na każdym spotkaniu, decyduje kolejność zgłoszeń:

 – Agnieszka Smoczyńska, której pełnometrażowy debiut reżyserski „Córki dancingu” otrzymał łącznie 10 nominacji i 8 nagród (w tym Złote Lwy za najlepszy debiut reżyserski oraz Orła za odkrycie roku) opowie o tym, „Jak zawalczyć o swój debiut?”.

– Marcin Koszałka, autor zdjęć filmowych (laureat dwóch Złotych Lwów za zdjęcia) i ceniony reżyser („Czerwony pająk” oklaskiwany był na festiwalach m.in. w Karlowych Warach, Arras czy Chicago) zmierzy się z pytaniem o relację między przedstawiciel(k)ami obu swoich zawodów podczas spotkania pod tytułem „Próba sił na linii reżyser-operator – odwieczny konflikt czy symbioza?”.

– Piotr Domalewski, reżyser filmowy oraz aktor, którego pełnometrażowy debiut fabularny „Cicha noc” zdobył 22 nagrody (w tym 5 Złotych Lwów i 9 Orłów, m.in. za Najlepszy Film) w swoim Wyzwaniu przedstawi tajniki tego, „Jak reżyser ma rozmawiać z aktorem?”.

Młode twórczynie i twórcy chcący wziąć udział w Wyzwaniach proszeni są o zgłoszenie drogą mejlową (entry@transatlantyk.org) i wskazanie, w którym ze spotkań chcieliby uczestniczyć.

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author