11. edycja Visegrad Film Forum

Przez cały marcowy tydzień 13-16.03.2024 miłośnicy kina będą mieli okazję wziąć udział w inspirujących spotkaniach ze światowej sławy profesjonalistami.

DoP José Luis Alcaine, znany z wieloletniej współpracy z hiszpańskim reżyserem Pedro Almodóvarem; Tariq Anwar, montażysta takich filmów jak „American Beauty”; operator Peter Suschitzky, który pracował przy kultowych klasykach, takich jak „Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje” – to tylko niektórzy www.visegradfilmforum.comznamienici goście, którzy przybędą do Bratysławy, aby podzielić się swoim doświadczeniem i know-how ze studentami filmowymi, profesjonalistami z branży, a także przypadkowymi kinematografami .

Visegrad Film Forum zapewnia nieformalną edukację i możliwości nawiązywania kontaktów dla szerokiej międzynarodowej publiczności. Uczestnicy mogą cieszyć się czterema dniami nauki i networkingu, pokazami filmów studenckich, kursami mistrzowskimi ze znanymi ekspertami, studiami przypadków interesujących projektów filmowych i dyskusjami.

„Film jest zawsze efektem pracy zespołowej. Uczestnicy będą mogli w bardzo nieformalnej atmosferze podzielić się swoimi pomysłami i wizjami filmowymi z uznanymi profesjonalistami. VFF zapewnia studentom alternatywę dla regularnych szkoleń zawodowych, a jednocześnie umożliwia szerszej publiczności poznanie procesu powstawania filmów – szansę, której nie dostanie na zwykłych festiwalach filmowych” – mówi dyrektor Wyszehradzkiego Forum Filmowego , Jakub Wiktorín.

Światło nigdy nie kłamie

José Luis Alcaine to jeden z najwybitniejszych hiszpańskich operatorów, mający na swoim koncie ponad 100 filmów, w tym „Belle Époque” (Nagroda Akademii dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, 1993), „Zła edukacja” (2004) i „Parallel Mothers” (2021). W latach 70. był pionierem w zastosowaniu świetlówki jako kluczowego narzędzia oświetleniowego. José Luis współpracował z uznanymi reżyserami, takimi jak Brian de Palma, Asghar Farhadi i Pedro Almodóvar. Jest laureatem wielu nagród, w tym Europejskiej Nagrody Filmowej dla najlepszego europejskiego operatora za film Volver (2006) oraz pięciu Nagród Goya za najlepsze zdjęcia.

Stara szkoła animacji w nowym świetle

Mascha Halberstad jest reżyserem specjalizującym się w animacji poklatkowej. Zrealizowała animacje do kilku filmów fabularnych, m.in. „Jak przetrwać…” (2008) i „Taking Chances” (Berlinale Generation 2012). Obydwa jej filmy pełnometrażowe „Oink” (2022) oraz „Fox & Hare Save the Forest” (2024) zostały zakwalifikowane do konkursu Berlinale Generation. Ponadto „Oink” (2022) był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej. Mascha nakręcił także teledysk do piosenki „Wild Frontier” zespołu The Prodigy.

Kolekcjonowanie rzeczywistości

Rúnar Rúnarsson to uznany islandzki scenarzysta i reżyser. Nominowany do Oscara w 2006 r., Złotej Palmy i Europejskiej Nagrody Filmowej w 2008 r. Rúnar jest prawdopodobnie najczęściej nagradzanym reżyserem filmów krótkometrażowych naszych czasów. Zadebiutował jako pełnometrażowy film „Wulkan” (2011), który został wybrany do nagrody Cannes Directors’ Fortnight. „Volcano” stał się ulubieńcem festiwali, zdobywając 17 międzynarodowych nagród. Najnowszy film fabularny Rúnara „Echo” (2019) zdobył dwie nagrody w Locarno. Rúnar był także scenarzystą Solitude (2023), koprodukcji islandzkiej, słowacko-francuskiej, której premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Toronto.

Montaż w nowej odsłonie

Tariq Anwar to urodzony w Indiach brytyjsko-amerykański montażysta filmowy. W ciągu swojej 40-letniej kariery montował szeroką gamę filmów, od dokumentów BBC po filmy fabularne, takie jak nagrodzony Oscarem „American Beauty” (1999), „Dobry pasterz” (2006), „Droga do rewolucji” (2008). Tariq współpracował z czołowymi reżyserami na świecie, takimi jak Mike Newell, Franco Zeffirelli, Nick Hytner, Sam Mendes, Danny Boyle i Robert De Niro. Jest laureatem wielu nagród, w tym dwóch nagród BAFTA oraz Europejskiej Nagrody Filmowej – Najlepszy europejski montażysta za „Jak zostać królem” (2010). Jest także laureatem dwóch nominacji do Oscara za „Jak zostać królem”  i „American Beauty”.

 

Tworzenie różnych (filmowych) światów

Peter Suschitzky, A.S.C. to brytyjski operator i fotograf, który był autorem zdjęć do ponad 50 filmów. Do jego najbardziej znanych dzieł należą takie kultowe klasyki, jak „Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje” (1980), „The Rocky Horror Picture Show” (1975), „Marsjanie atakują” (1996), „Crash” Davida Cronenberga (1996), „eXistenZ” (1999) i „Eastern Promises” (2007). Peter był nominowany do nagrody BAFTA i uhonorowany na Festiwalu Filmowym w Cannes nagrodą im. Pierre’a Angénieux „Excellens” za zdjęcia.

 

Wyszehradzkie Forum Filmowe organizuje Boiler, o.z. we współpracy z Wydziałem Filmu i Telewizji, Akademią Sztuk Scenicznych w Bratysławie i MFF FEBIOFEST Bratislava. Wydarzenie organizowane jest dzięki wsparciu finansowemu Słowackiego Funduszu Audiowizualnego.

 

 

 

 

About the author