Etiuda&Anima

21 listopada w Krakowie rozpoczyna się jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima! Święto kina artystycznego potrwa do 26 listopada, a w centrum wydarzeń znajdą się niezmiennie dwa tytułowe konkursy.

Jubileuszowa edycja festiwalu skłania do refleksji nad historią tego wydarzenia, obecnego na filmowej mapie Krakowa od 30 lat. Wraz z upływem czasu zmieniała się formuła imprezy. Festiwal Etiuda powstał jako rodzaj uzupełnienia Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie, którego celem było pokazywanie filmowych etiud studenckich. Od początku, czyli od 1994 roku, miał być zdarzeniem w pełni niezależnym, eksplorującym obszary twórczości rzadko obecne na innych przeglądach filmowych. W 2005 roku wyodrębniono natomiast osobny międzynarodowy konkurs poświęcony animacji artystycznej. Wtedy też wydarzenie przyjęło obecnie funkcjonującą nazwę podkreślającego rangę etiud i animacji. Międzynarodowy konkurs Anima miał być okazją dla studentów do rywalizacji z profesjonalistami, często ich własnymi pedagogami, a wygrana – złotym biletem do kariery zawodowej.

Idea Etiudy&Animy wzięła się z obserwacji, że na festiwalach filmowych rzadko dopuszcza się do konkursów dorobek studentów. Koncepcja zrodzona z przekonania, że warto prezentować twórczość szkół filmowych i wykraczającą poza ofertę kina studyjnych i innych festiwali widzom spoza środowiska akademickiego towarzyszy festiwalowi do dziś.

O ostatecznym kształcie festiwalu zadecydował także pomysł, aby docenić twórców filmowych, będących czynnymi artystami i pedagogami równocześnie. Dlatego ustanowiono Nagrodę Specjalnego Złotego Dinozaura. Dzięki temu w Krakowie gościli twórcy takiego formatu jak Kazimierz Karabasz, Jerzy Kucia, Izabela Plucińska czy Mariusz Wilczyński, a też znani na całym świecie reżyserzy jak Werner Herzog czy Martin Sulik.

Programowanie festiwalu z okazji 30-lecia ma zatem bardziej nostalgiczny charakter i pełne będzie jubileuszowych akcentów. Głównym punktem programu festiwalu będą oczywiście nadal dwa tytułowe międzynarodowe konkursy etiud i animacji. 30. Etiuda&Anima skupia się na podsumowaniach oraz prześledzeniu ścieżek karier laureatów. W ramach programu przypomniane zostaną sylwetki wybranych artystów, zaprezentowane także ich dotychczasowe dokonania. Podczas tegorocznej edycji zagoszczą Agnieszka Smoczyńska, Mateusz Głowacki, Sophie Linnenbaum czy Paulina Ziółkowska. Laureatem Specjalnego Złotego Dinozaura dla czynnego nauczyciela i twórcy został w tym roku Piotr Dumała. Ceremonii wręczenia nagrody towarzyszyć będzie pokaz najnowszego filmu Dumały „Fin del mundo?”, który miał premierę na festiwalu w Gdyni. Jak co roku odbędzie się cykl „Autoportrety twórców animacji”, zaplanowano też pokazy najciekawszych animacji długometrażowych ostatniego roku, w tym „Zakaz wstępu dla psów i Włochów” (reż. Alain Ughetto).

Dla najmłodszych widzów festiwal oferuje nie tylko filmowe atrakcje, ale także praktyczne zajęcia – warsztaty animacji oraz warsztaty filmowo-muzyczne. W ramach 30. E&A odbędzie się seminarium dotyczące zagadnienia równości płci w polskiej i europejskiej, kładące nacisk na obecność kobiet w branży. Po raz pierwszy w historii festiwalu, 10-tkę festiwalową wybrali organizatorzy wydarzenia.

Kamila Kołacz

Redakcja: Jolanta Tokarczyk

About the author