Festiwal „Wisła”

Filmowe Centrum Festiwalowe wśród patronów 14. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

Główna edycja wydarzenia – w Moskwie – odbędzie się w dniach 20 – 30 maja br.

Następnie polskie filmy zobaczą mieszkańcy kilkunastu rosyjskich miast. Święto polskiego kina potrwa od maja do listopada 2021 roku w kilkunastu krajach: Rosji, Azerbejdżanie, Białorusi, Chorwacji, Czechach, Gruzji, Kazachstanie, Korei Płd., Kirgistanie, Serbii, Tadżykistanie, Uzbekistanie, Albanii i Islandii.

Najnowsze polskie produkcje pokażemy w ramach Konkursu Filmów Fabularnych. Wśród nich film Macieja Pieprzycy pt. „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, który zdobył Srebrne Lwy i nagrodę za główną rolę Dawida Ogrodnika na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także triumfował podczas Orłów 2020 w kategorii najlepszy dźwięk i najlepsza muzyka. Maciej Pieprzyca jest już znany moskiewskiej publiczności. Jego film pt. Chce się żyć” zdobył Nagrodę Publiczności na Wiśle w 2014 roku, a film „Jestem mordercą” zwyciężył na naszym Festiwalu cztery lata później.

Podczas tegorocznej edycji sekcję filmów dokumentalnych podzieliliśmy na dwa tematyczne bloki. „Spojrzenie na świat. Polski dokument” składa się z filmów, opisujących świat oczami polskich reżyserów. W programie m.in. „Tony Halik” Marcina Borchardta. Film opowiada o dziennikarzu NBC, który w latach 60-80-tych pojawiał się wszędzie tam na świecie, gdzie działo się coś ważnego. W komunistycznej Polsce, w której ludzie nie posiadali paszportów jego podróżnicze programy telewizyjne znał każdy.

Na blok „Spojrzenie na kobietę. Polski dokument” złożą się dokumenty, w których osią opowieści jest płeć piękna.

About the author