2500 filmów na KFF

Jak co roku, w połowie lutego minął ostateczny termin nadsyłania filmów na Krakowski Festiwal Filmowy.

Mimo pandemii, twórcom udało się ukończyć swoje dzieła w terminie i nadesłać do Krakowa prawie 2500 filmów dokumentalne, krótkometrażowe i animowane z całego świata. Dyrektor, Krzysztof Gierat z zespołem selekcjonerów wybierze najlepsze z nich, które podczas tegorocznego Festiwalu będzie można zobaczyć w krakowskich kinach i w Internecie od 30 maja do 6 czerwca.

Do filmów dokumentalnych, a takie teraz głównie oglądam, pandemia jeszcze nie dotarła, a jeśli już, to śladowo. I dobrze, mamy ją na co dzień. – mówi Krzysztof Gierat, Dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego – Dominują tematy ponadczasowe: powroty do intrygujących wydarzeń z historii, niezwykle złożona sytuacja w krajach arabskich, zmieniająca się pozycja kobiet i naturalnie relacje wewnątrzrodzinne. Stawiamy jak zawsze na charyzmatycznych bohaterów i świetnie opowiedzianą historię o niezaprzeczalnych walorach artystycznych.

Zespół selekcjonerów do połowy kwietnia wybierze tytuły, które zostaną zaprezentowane w trzech równorzędnych konkursach – dwóch międzynarodowych: dokumentalnym i krótkometrażowym, oraz w konkursie polskim. Fascynujące opowieści z całego świata trafią też do filmowych sekcji specjalnych. Jedną z nich będzieFokus na Norwegię czyli przegląd najnowszej kinematografii Norwegii, współorganizowany przez Norweski Instytut Filmowy i Ambasadę Królestwa Norwegii w Warszawie. Jak co roku, najlepsze filmy naukowe trafią do cyklu Docs+Science przygotowanego przez Karola Jałochowskiego – dziennikarza tygodnika “Polityka”, fizyka i reżysera filmów dokumentalnych.

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 30 maja – 6 czerwca 2021 w krakowskich kinach i w Internecie!

(na podst. mat. prasowych)

About the author