Rozdano nagrody Transatlantyku

W katowickim kinoteatrze Rialto zakończył się jubileuszowy, 10. Transatlantyk Festival.

Twórcą i dyrektorem Festiwalu jest wybitny kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara za muzykę do filmu “Marzyciel”.

Była to edycja wyjątkowa pod wieloma względami: po raz pierwszy Transatlantyk odbywał się w województwie śląskim; miał nową formułę – hybrydową – i był jubileuszową, 10. odsłoną festiwalu. Koncert symfoniczny “The Best of Jan A.P. Kaczmarek” w NOSPR, jazzowe koncerty w Muzeum Śląskim, spotkania, debaty i pokazy filmowe – widzowie mieli w czym wybierać. Przedstawiamy filmy, które zyskały największe uznanie festiwalowej publiczności i recenzentów, a także artystów, którzy wyjadą z Katowic z nagrodami.

TRANSATLANTYK DISTRIBUTION AWARD – KONKURS NOWE KINO
Nagrodę w konkursie głównym Festiwalu (20 000 zł) tradycyjnie przyznała publiczność. Do ostatniej chwili trwała wyrównana walka między kilkoma tytułami, ostatecznie widzowie uhonorowali produkcję

“Poufne lekcje perskiego” (“Persian Lessons”) w reż. Vadim Perelman, Rosja, Niemcy, Białoruś 2020.

Ta inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o Gillesie, młodym Żydzie, który chcąc uniknąć śmierci w obozie koncentracyjnym udaje Persa i uczy jednego z oficerów wymyślonego przez siebie języka, jest z jednej strony przejmującą opowieścią o człowieku, który staje się strażnikiem pamięci o tych, którzy odeszli, a z drugiej – udaną próbą znalezienia nowego języka, w którym absurd i ironia jako jedyne są w stanie opisać koszmar Holocaustu.

Dzięki nagrodzie Transatlantyk Distribution Award dystrybutor filmu będzie mógł wprowadzić tytuł do dystrybucji kinowej.

KONKURS POLSKICH KRÓTKICH METRAŻY
Międzynarodowe jury w składzie Mona Tusz, Bogdan Muresanu i Laurence Boyce przyznało dwie nagrody:

Nagroda Główna w wysokości 7000 zł

„Ballast”, reż. Daniel Howlid,

Wyróżnienie (3000 zł):

„Jestem tutaj” („I’m Here”), reż. Julia Orlik

Kadr z filmu „Ballast”

TRANSATLANTYK INSTANT COMPOSITION CONTEST
W Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Transatlantyk Instant Composition Contest™ jury w składzie Joanna Kos-Krauze, Wojtek Mazolewski i Marcin Bochniak nagrodziło:

I miejsce – Michael Kornas

II miejsce – Piotr Pawlak

III miejsce – Adam Leśnierowski

Jury Transatlantyk Instant Composition Contest

Jubileuszowy Transatlantyk Festival odbywał się w czasie pandemii, kiedy widzowie na całym świecie ostrożnie decydują się na uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.

Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest kompozytor, laureat Oscara® Jan A.P. Kaczmarek, a Dyrektor Programową – Joanna Łapińska.

WWW.TRANSATLANTYK.ORG

Źródło: mat. prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author