Startuje Animarkt

Blisko 40 wydarzeń, uczestnicy z 34 krajów, spotkania z najbardziej decyzyjnymi osobami w branży, szansa na pracę w amerykańskim studiu LAIKA lub kurs w Aardman Academy.

Fot. Animarkt

Wśród gości między innymi Mike Cooper, Andy Gent, Magda Bieszczak czy Melanie Coombs – twórcy znani z pracy przy filmach: „Wallace i Gromit: Klątwa Królika”, „Osobliwy dom pani Peregrine”, „Wyspa psów”, „Harvie Krumpet” czy „Mary i Max”. Od wtorku, 6 października, za sprawą ANIMARKT Stop Motion Forum Łódź na pięć dni stanie się światowym centrum animacji poklatkowej.

Organizowany od 5 lat w Polsce ANIMARKT jest jedynym branżowym wydarzeniem na świecie, które integruje środowisko filmu poklatkowego. To właśnie na forum nawiązują się biznesowe relacje, międzynarodowe kooperacje, a młodzi twórcy mają szansę zaprezentować własne projekty przed swoimi mistrzami. Tu rodzą się doceniane przez krytyków i publiczność filmy.

W tym roku organizatorzy zdecydowali się zrealizować ANIMARKT online poprzez wirtualną platformę, dzięki której forum zmienia formę, ale nie traci rozmachu.

Uczestnictwo w Forum zadeklarowali uczestnicy z 34 krajów świata. Liczną reprezentację mają Europa Środkowa, Ameryka Łacińska i Stany Zjednoczone, ale nie zabraknie też przedstawicieli branży z Chin, Korei Południowej, czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Program wydarzenia składa się z trzech głównych sekcji: MASTERS, PITCHING I BUSINESS.

MASTERS to mistrzowskie warsztaty dla twórców lalek, operatorów i animatorów. Organizatorom udało się zaprosić do współpracy artystów, którzy przyczynili się do sukcesów wielokrotnie nagradzanych filmów Wesa Andersona czy Tima Burtona, mających również ogromne doświadczenie w realizacji projektów komercyjnych. W mistrzowskim gronie znaleźli się: twórca lalek Andy Gent, nazywany prawą ręką Wesa Andersona; Kim Keukeleire, reżyserka animacji w „Nazywam się Cukinia”, mająca w swoim dorobku także popularne „Uciekające kurczaki”; animator stop motion Tobias Fouracre (animation supervisor w „Wyspie psów”, key animator w „Fantastyczny Pan Lis”) oraz Malcolm Hadley, brytyjski autor zdjęć z ponad 20-letnim doświadczeniem w realizacji filmów poklatkowych (m.in. „Gnijąca Panna Młoda”, „Frankenweenie”), który tajniki pracy z kamerą omówi na warsztatach operatorskich.

Jako że ANIMARKT to przede wszystkim interesy, szczególne miejsce w programie zajmuje sekcja BUSINESS, która umożliwia spotkania networkingowe z udziałem najbardziej decyzyjnych osób w branży. To w ramach tej części odbędzie się między innymi rekrutacja na stanowiska doświadczonych storyboardzistów i konstruktorów lalek do legendarnego Studia LAIKA w USA, konsultacje „Ask the Expert” m. in. z przedstawicielami Miyu Distribution, Maur Film, New Europe Film Sales oraz prezentacje pełnometrażowych filmów i seriali na „Show me your project”. Ponadto w sekcji BUSINESS jest wydarzenie „Meet your partner”, które ukierunkowane są na dialog argentyńskich i chilijskich reprezentantów z europejskimi producentami.

W sekcji PITCHING, czyli prezentacji pomysłów na film na etapie pierwszego scenariusza i zarysu koncepcji wizualnej, o nagrody powalczy w tym roku 15 projektów poklatkowych z całego świata. Na najlepsze z nich czekają vouchery do wykorzystania we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), rezydencja artystyczna w argentyńskiej Cordobie czy akredytacja na Międzynarodowy Market Filmowy MIFA we Francji w 2021 roku. W finałowej piętnastce nie zabrakło nowych projektów uznanych już młodych twórców, m.inElectra. A Poem” Darii Kashcheevy, która w 2019 roku dostała nominację do Oscara za dyplomowy film „Daughter”. Zwycięzców poznamy 9 października, ale wszystkie prezentacje dostępne będą online, dzięki czemu każdy miłośnik stop motion może zapoznać się ze światowymi trendami animacji i prześledzić wczesny etap powstawania filmów, które być może za kilka lat trafią na oscarowe listy. Otwarte dla internetowej publiczności po rejestracji w platformie będą też masterclass. Z kolei konferencję, panele dyskusyjne oraz znacznie mniej formalne „Śniadania z animacją”, podczas których uczestnicy porozmawiają między innymi o tym jak działać na chińskim rynku animacji, obejrzeć będzie można również na facebooku. Wszystkie wydarzenia forum są bezpłatne, a szczegółowe informacje na temat warunków udziału w nich znaleźć można na stronie www.animarkt.pl.

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author