Script Pro 2020 rozstrzygnięty!

W piątek 25 września wieczorem odbyła się wirtualna gala wręczenia nagród na festiwalu Mastercard Off Camera, podczas której ogłoszone zostały nagrody w tegorocznym konkursie SCRIPT PRO.

W finale znalazło się tak wiele interesujących prac, że jurorzy postanowili przyznać także nagrody dodatkowe.

Kategoria – pełnometrażowy film fabularny

Nagrodę Główną Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 15 000 zł otrzymał Piotr Hadyna za scenariusz „Knebel”. Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS jury przyznało dwójce autorów ex aequo – Natalii Ossowskiej za „Szmery” i Michałowi A. Zielińskiemu za „Kos – western kościuszkowski”. Każde z nich otrzyma po 5000 zł.

„Autorom udało się poprzez te opowieści z dalekich czasów opowiedzieć emocjonalne historie na wskroś współczesne i uniwersalne w przesłaniu o wartościach ponadczasowych takich jak miłość, uczciwość czy lojalność” – mówiła Anna Waśniewska-Gill, szefowa zespołu fabularnego TVN, podsumowując obrady jury.

„W tych scenariuszach świat nabiera barwy, nabiera krwi, zdaje się czymś naprawdę żywym” – mówił z kolei Michał Komar, wiceprzewodniczący zarządu ZAiKS, w uzasadnieniu werdyktu.

Kategoria – słuchowisko

Nagrodę Główną Storytel jury postanowiło przyznać dwójce autorów ex aequo Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko za scenariusz „Gram o wszystko” i Arkadiuszowi Pilchowi za scenariusz „Za wolność Waszą i Naszą”. Oboje otrzymają po 10 000 zł, a ich słuchowiska zostaną zrealizowane przez Storytel. Teatr Polskiego Radia, którego przedstawicielem w jury był Janusz Kukuła, postanowił przyznać swoje nagrody dodatkowe w postaci realizacji słuchowiska – Ewie Małecki za „Myśli i uczucia dozwolone” oraz Markowi Prandocie za scenariusz „Pokutnicy”.

Autorzy wszystkich finałowych prac będą mogli skorzystać z konsultacji scenariuszowych w Szkole Wajdy.

Głównym celem SCRIPT PRO jest wspieranie scenarzystów na początku kariery. Konkurs jest przeznaczony dla debiutantów oraz autorów, którzy mają w swoim dorobku nie więcej niż dwa zrealizowane scenariusze pełnometrażowego filmu fabularnego. W nowej kategorii konkursowej – AUDIO – oceniane były oryginalne scenariusze słuchowisk o długości 90 minut i słuchowisk dwuodcinkowych (2 x 45 min).

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author