Dialog w rodzinie i oswajanie ekranów na Kino Dzieci

Nadchodzące Kino Dzieci będzie wyjątkowe ze względu na hybrydową formułę oraz dlatego, że pierwszy raz  w historii festiwalu w Konkursie głównym o nagrodę powalczy polski tytuł.

Filmem „Tarapaty 2″ i spotkaniem z twórcami oficjalnie otwarty zostanie 7. MFF Kino Dzieci. Ale zanim nastąpi otwarcie, już teraz zapraszamy na dwa wyjątkowe wykłady online: 22 września Alicja Kost opowie o tym, jak oswoić ekrany w życiu dzieci, a 24 września (w czwartek) z prof. Bogdanem de Barbaro porozmawiamy na temat dialogu w rodzinie.

Pełny harmonogram projekcji i wydarzeń stacjonarnych i online do sprawdzenia na stronie www.kinodzieci.pl. Bilety na seanse kinowe dostępne są w kasach i na stronach internetowych kin. Karnety i bilety na festiwal online do kupienia przez stronę www.kinodzieci.pl.

Filmy w Konkursie głównym jak zawsze poddane będą ocenie przez składy jurorskie (jury Konkursu głównego, ECFA, jury SKSiL) oraz ogólnopolską publiczność (kinową i widzów online). W programie znalazło się dziewięć filmów pełnometrażowych, z czego aż sześć to polskie premiery. W tej sekcji zobaczymy m.in. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” (tyt. oryg. „LasseMajas detektivbyrå – Tågrånarens hemlighet”, reż. Moa Gammel, Szwecja, 2020, 6+), obsypany nagrodami film „Binti” (tyt. oryg. „Binti”, reż. Frederike Migom, Belgia, Holandia, 2019, 9+) oraz szaloną opowieść w stylu filmów Wesa Andersona – „Szczęściara” (tyt. oryg. „H is for Happiness”, reż. John Sheedy, Australia, 2019, 9+).

Czy każdy ma swoje miejsce na Ziemi? Jak reagujemy na nowe i nieznane? To tylko niektóre z pytań jakie towarzyszyć nam będą w Konkursie filmowych odkryć. Pięć z sześciu filmów w Konkursie odkryć to polskie premiery. Zobaczymy m.in. francuskie animacje: „Witaj świecie!” (tyt. oryg. „Bonjour le monde!”, reż. Anne-Lise Koehler, Éric Serre, Francja, 2019, 6+) i „Podróż księcia” (tyt. oryg. „Le Voyage du Prince”, reż. Jean-François Laguionie, Xavier Picard, Francja, 2019, 11+) oraz, z innego zakątka na Ziemi, niecodzienną historię 11-letniej Bori, która dorasta w niesłyszącej rodzinie, w filmie pt. „Bori” (tyt. oryg. „Bori”, reż. Kim Jin-yu, Korea Południowa, 2018, 9+). 

Nowością w tegorocznym programie są dwie sekcje: Europejskie kino dokumentalne oraz Kino Dzieci o wychowaniu. W sekcji dokumentów znajdziemy cztery zestawy krótkich metraży i dwie pełnometrażowe produkcje. Zobaczymy m.in. historie dziewcząt i chłopców przebywających w belgijskim ośrodku dla uchodźców w filmie „Kiedyś lubiłam morze” („Je n’aime plus la mer”, reż. Idriss Gabel, Belgia 2018, 11+), nagrodzony Oscarem w 2020 roku w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny „Skateboard w strefie wojennej (gdy jesteś dziewczyną)” (tyt. oryg. „Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)”, reż. Carol Dysinger, Wielka Brytania, 2019, 11+) oraz „Jutro jest nasze” (tyt. oryg. „Demain est à nous”, reż. Gillesa de Maistre, Francja 2019, 9+) – portret młodych, zaangażowanych bohaterów z całego globu, którzy działają na rzecz środowiska, walki z nierównościami społecznymi czy brakiem dostępu do edukacji.

W sekcji filmowej Kino Dzieci o wychowaniu, skierowanej do widzów dorosłych, zobaczymy filmy budujące kompetencje wychowawcze i rodzicielskie. 

Dokumentalną opowieść o grupie dzieci ze szkoły podstawowej w szwajcarskich górach i ich pomysłowej nauczycielce zobaczymy w filmie „Dzieci wszechświata” (tyt. oryg. „Grand et Petit”, reż. Camille Budin, Szwajcaria, 2018), poruszający portret ukraińskiej rodziny, żyjącej w strefie wojennej w obrazie „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” (tyt. oryg. „The Earth Is Blue as an Orange”, reż. Iryna Tsilyk, Ukraina 2020), a historię niezwykłej pracy z uczniami w filmie „Dzień dobry, Panie Fotis” (tyt. oryg. „Good Morning Mr. Fotis„, reż. Dimitra Kouzi, Grecja, 2020).

Pokazy w tej sekcji zainauguruje 22 września wykład online „Oswoić ekrany w życiu dziecka„, który wygłosi Alicja Kost – twórczyni i autorka prowadzonego od 6 lat bloga Mataja, poświęconego kwestiom wychowania. Start o godz. 20:00 na platformie YouTube, udział bezpłatny, zapisy dostępne pod linkiem. Dwa dni później, również online, wykład na żywo wygłosi prof. Bogdan de Barbaro pt. „Rozmowy między bliskimi – jak prowadzić dialog w rodzinie„.

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author