Transatlantyk – znamy tytuły

Koncert inaugurujący Festiwal – zatytułowany „The Best of Jan A.P. Kaczmarek” – odbędzie się w czwartek 1 października w NOSPRze w Katowicach. 

Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi ceniona dyrygentka Monika Wolińska, która jako pierwsza dyrygentka z Polski stanęła za pulpitem w nowojorskim Carnegie Hall, a najważniejszą z gwiazd wieczoru będzie światowej sławy sopranistka Iwona Sobotka, która po spektakularnym debiucie w Operze Narodowej w Paryżu koncertowała m.in. z orkiestrą Filharmonii Berlińskiej pod dyrekcją Sir Simona Rattle’a.
Melomani oraz kinomani usłyszą najpopularniejsze kompozycje Jana A.P. Kaczmarka: spodziewać się można fragmentów utworów koncertowych takich jak Emigra – Symfonia bez końca”, „Rapsodia Śląska”, „Universa – Opera Otwarta” oraz utworów skomponowanych do filmów takich jak Całkowite zaćmienie”, „Plac Waszyngtona”, „Niewierna”, „Hatchi”  czy wreszcie „Marzyciel”, który przyniósł autorowi Oscara. 
 
Natomiast tytułem otwierającym 10. edycję Transatlantyku będzie polska premiera najnowszego filmu w reż. François Ozona „Lato ’85” („Summer of ’85”), którego światowa premiera miała odbyć się w Cannes (festiwal nie odbył się z powodu pandemii). Głównym bohaterem nowego filmu Ozona jest szesnastoletni Alexis, który niedawno przeprowadził się z rodzicami na normandzkie wybrzeże. Chłopak ma literacki talent, ciekawość świata i obsesję na punkcie śmierci. Gdy wypływa za daleko na swojej małej łódce, od poważnych kłopotów ratuje go nieznajomy – piękny jak słoneczne niebo David. Stąd już mały krok do przyjaźni, która – jak wiemy od początku filmu z relacji Alexisa, który jest także narratorem opowieści – szybko i tragicznie się zakończy. Film został już owacyjnie przyjęty podczas pokazów we Francji. Do kin w Polsce tytuł ten wprowadzi Against Gravity. Do Katowic film przyjedzie prosto z trwającego właśnie Toronto International Film Festival. 

KINO NOCĄ: SOLO

Wobec największych wyzwań oraz najtrudniejszych decyzji stajemy ostatecznie sami, ale twórcy Transatlantyku w sekcji dla nocnych marków podsuwają widzom filmy, które mogą być podpowiedzią, jak w pojedynkę uratować świat. Seanse z dreszczykiem w ramach KINA NOCĄ tego roku rozpoczną się prawdziwą gratką, bo europejską premierą „Wander” April Mullen z gwiazdorską obsadą: Tommy Lee Jones, Heather Graham i Aaron Eckhart. Film ten mieszkańcy województwa śląskiego zobaczą na dużym ekranie już 1 października. Do kin w Ameryce Północnej „Wander” wejdzie dopiero w 2021 roku. Polscy widzowi o niemal pół roku wcześniej niż widzowie za oceanem przekonają się, czy główny bohater filmu – prywatny detektyw z problemami – rozwikła sam zagadkę tajemniczej śmierci, która niebezpiecznie przypomina sprawę sprzed wielu lat?
 
BILETY I AKREDYTACJE
Od połowy sierpnia w sprzedaży są akredytacje na Festiwal, które umożliwiają zobaczenie wszystkich tytułów (online i offline) oraz udział w spotkaniach i wydarzeniach towarzyszących. Akredytacje dla widzów dostępne są za pomocą serwisu filmowa.net, a ich odbiór możliwy będzie w październiku w centrum festiwalowym. Cena akredytacji dla widzów to 120 zł (normalna)  i 80 zł (ulgowa – dla seniorów, uczniów i studentów).
 Bilety indywidualne na seanse offline, w Katowickich kinach studyjnych Rialto i Światowid, czekają w kasach tych kin oraz online (zapraszamy na stronę www oraz do serwisu filmowa.net). Pojedynczy bilet normalny kosztować będzie 15 zł, ulgowy zaś 12 zł.  Bilety indywidualne na seanse online, które odbędą się na platformie MOJEeKINO.pl, dostępne będą od 21 września na platformie MOJEeKINO.pl. Bilety na seanse online dostępne będą w cenie 15 zł.
Źródło: materiały prasowe
Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author