Forum Polskich Festiwali Filmowych

Krakowski Festiwal Filmowy jako najstarszy festiwal filmowy w Polsce zaprasza do udziału w Forum Polskich Festiwali Filmowych, platformie współpracy i wymiany doświadczeń, a może w przyszłości ciele doradczym oraz opiniującym w kwestiach wspierania i organizowania filmowych wydarzeń.

Zapraszamy naszych przyjaciół, organizatorów imprez filmowych z całej Polski do udziału w żywej dyskusji, wymianie pomysłów i spostrzeżeń. Wierzymy, że koncepcja zacieśniania współpracy w znaczący sposób przyczyni się do zwiększenia efektywności polskich festiwali zarówno w aspekcie programowym, jak i ekonomicznym oraz wzmocnienia wagi polskich wydarzeń filmowych na arenie międzynarodowej. – zapowiada Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jesteśmy także przekonani, że dzięki wymianie doświadczeń, jako branża, możemy łatwiej pokonywać trudności oraz kreować nową jakość niezależnie od okoliczności i  nieprzewidywalnej rzeczywistości.

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 w istotny sposób wpłynęła na branżę filmową w Polsce i na świecie. Przerwano zdjęcia, zamrożono dystrybucję filmową, zamknięto kina. Festiwale filmowe zostały w konsekwencji również mocno dotknięte aktualnym kryzysem. Wzajemne wsparcie i wspólne działania mogą zmierzać do zmniejszenia negatywnych efektów obecnej sytuacji oraz pomogą zapewnić płynną realizację kolejnych edycji festiwali w przyszłości. 

1 września 2020 roku, z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF), 41 międzynarodowych festiwali filmowych i organizacji branżowych podpisało apel skierowany do polityków i instytucji decyzyjnych w sprawie wsparcia wydarzeń filmowych na poziomie regionalnym, międzynarodowym i globalnym. Wśród sygnatariuszy znalazły się dwa polskie festiwale, Krakowski Festiwal Filmowy oraz Warszawski Festiwal Filmowy. Jest przestrzeń na podobne działania także w Polsce. 

Pierwsze wirtualne spotkanie polskich festiwali filmowych odbędzie się 23 września 2020 roku.

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author