Millennium Docs Against Gravity otwarte

To były wieczory pełne emocji – za nami aż dwa uroczyste otwarcia festiwalu! Dla wielu gości była to pierwsza wizyta w kinie od kilku miesięcy.


Programerzy Karol Piekarczyk oraz Wojciech Diduszko podkreślili, że hasło tegorocznej edycji, „Z czułości do świata”, nabiera szczególnego znaczenia w naszych czasach, kiedy wszyscy potrzebujemy wzajemnej solidarności, także z kinami. „Drugim hasłem festiwalu mogłoby być Docs Against Ideology, bo podczas gdy ludzie nie są ideologią, istnieją osoby, które wymyślają ideologię, żeby odciągnąć naszą uwagę od rzeczywistości. Naszym celem jest zwrócenie uwagi widzów na to, co najważniejsze i pokazanie rzeczywistości taką, jaką naprawdę jest” – zapowiedział Karol Piekarczyk. 

Podczas otwarcia festiwalu dla publiczności w czwartek 3 września także w kinie Iluzjon widzowie zobaczyli film „Fotograf wojny” („Photographer of War”) Borisa Benjamina Bertrama oraz spotkali się z jego bohaterem – wybitnym duńskim fotografem Janem Grarupem. Po seansie odbyła się długa dyskusja o tym, jaką cenę trzeba zapłacić za przekazywanie światu informacji ze stref wojny oraz o etyce fotografowania ludzkiego cierpienia. Następnie w przestrzeni kina Iluzjon została otwarta wystawa „Nasze codzienne ludobójstwa” przygotowana specjalnie z okazji Millennium Docs Against Gravity. To jednak dopiero początek wizyty Grarupa w Polsce. Fotograf pojawi się w Poznaniu w piątek 4 września na otwarciu festiwalu, a w sobotę w Warszawie po seansie filmu w Kinotece o 12:30, wygłosi swój wykład mistrzowski. Wszystkie osoby z biletem na film są zaproszone na spotkanie, które odbędzie się w języku angielskim.
17. Millennium Docs Against Gravity to prawie 150 filmów dokumentalnych z całego świata, które zostaną na ponad 1000 pokazów zaprezentowane w siedmiu miastach festiwalowych: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy. Festiwal w kinach potrwa od 4 do 18 września, część online od 19 września do 4 października.  
Źródło: materiały prasowe
Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author