Spotkania branżowe na „Młodzi i Film”

Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych zapraszają na cztery spotkania branżowe w czasie 39. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w Koszalinie. Wszystkie spotkania będą streamowane na FB Młodzi i Film.

            Konferencja Canal+ Polska i Studia Munka SFP

3 września 2020 (czwartek), godz. 14.00 (ok. 40 min), Centrum Kultury 105 w Koszalinie, Club 105. Spotkanie będzie streamowane na FB Młodzi i Film.

CANAL+ Polska i Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Studio Munka zapraszają na konferencję, podczas której przedstawione zostaną plany współpracy obu instytucji oraz jej dotychczasowe efekty – seria udanych debiutów, już znanych z ekranów lub aktualnie powstających.

CANAL+ Polska od 25 lat jest jednym z najważniejszych rynkowych podmiotów wspierających rodzimą kinematografię, wytrwale pracującym na jej sukcesy. Od początku swojej działalności w Polsce CANAL+ wspierał młodych Twórców filmowych. Dzięki współpracy ze Studiem Munka SFP powstało już wiele uznanych i nagradzanych w Polsce i na świecie filmów. Obecnie w produkcji jest kilka obiecujących tytułów. Podczas konferencji obie instytucje ogłoszą kolejne filmy: zarówno „sześćdziesiątki” jak i pełnometrażowe fabuły. Przedstawiciele CANAL+ opowiedzą o priorytetach i założeniach programowych, jednocześnie zapraszając młodych twórców do współpracy.

W 2020 roku mija 15 lat od powołania programu „30 Minut”. To dobry czas na podsumowanie, ale jeszcze lepszy – na nakreślenie planów na przyszłość. Działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka ogłosi nową edycję swoich Programów dla Młodych Twórców oraz przedstawi swoje plany na najbliższą przyszłość.

W konferencji udział wezmą:  Małgorzata Seck – wiceprezes ds. programowych CANAL+, Alicja Gancarz- dyrektor kanałów filmowych CANAL+ oraz Anna Różalska dyrektor ds. produkcji oryginalnych i koprodukcji CANAL+, Jacek Bromski – prezes SFP oraz Jerzy Kapuściński – dyrektor artystyczny Studia Munka SFP.

Bezpośrednio po konferencji Canal+ i Studia Munka SFP zapraszamy na debatę:

„Supernowi”. Debiutanci o naszej rzeczywistości.

3 września 2020 (czwartek), godz. ok. 14.45, Centrum Kultury 105 w Koszalinie, Club 105. Spotkanie będzie streamowane na FB Młodzi i Film.

W 2020 roku mija 15 lat od powołania w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Programu „30 Minut” –  fundamentu powstałego trzy lata później Studia Munka. Z tej okazji Studio Munka SFP zaprasza na debatę pt. „Supernowi”. Debiutanci o naszej rzeczywistości.

W dyskusji prowadzonej w gronie krytyków filmowych (Błażej Hrapkowicz, Krzysztof Spór, Klara Cykorz, Adriana Prodeus, Jakub Majmurek, moderacja Max Cegielski)  porozmawiamy o kondycji młodego kina i pokolenia, które właśnie teraz wchodzi na rynek i rozpoczyna pracę zawodową.

W ciągu ostatnich kilku lat tylko w samym Studiu Munka SFP powstało kilkadziesiąt filmów krótkometrażowych i sześć pełnych metraży, kolejne dwa już są na ukończeniu.  Czy w ich filmach odbijają się zjawiska i procesy, których jesteśmy świadkami?

Nic w tym szczególnego, że kino bierze się za bary z rzeczywistością, my jednak chcemy zapytać, czy w przypadku młodego pokolenia mamy do czynienia z trwałym i widocznym trendem? Czy można mówić o generacji reżyserów?

Czy młode pokolenie twórców ma odwagę i ciekawość, by zmierzyć się z teraźniejszością? A może potrafi ją przewidywać lub wyprzedzać? Jakimi środkami filmowymi posługują się młodzi twórcy, chcąc nowocześnie opowiadać o rzeczywistości? I wreszcie – jaki obraz wyłania się z filmów młodych twórców?

Debacie towarzyszy wystawa artystycznego plakatu filmowego ze zbiorów Studia Munka SFP. Plakaty można oglądać w Centrum Kultury 105 – Club 105.

Webinarium „Zielona produkcja filmowa: krok po kroku”

4 września (piątek), godz. 13.00, Centrum Kultury 105 w Koszalinie, Club 105. Spotkanie będzie streamowane na FB Młodzi i Film.

Od czego zacząć wdrażanie ekologicznych rozwiązań w produkcjach filmowych? Jakie modyfikacje można wprowadzać na jej poszczególnych etapach? Jakie zmiany zostały już zapoczątkowane w polskich produkcjach?

Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Fundacja Planet for Generations zapraszają na panel „Zielona produkcja filmowa: krok po kroku”. Debatę poprzedzi prezentacja wprowadzająca do tematyki zrównoważonej produkcji filmowej, jej celów i założeń oraz korzyści. Podczas dyskusji omówione zostaną dostępne eko-narzędzia i -rozwiązania, a także przykłady „zielonych” działań z polskich produkcji filmowych.

Dowiedz się, jak tworzyć filmy w zgodzie ze środowiskiem.

Na zakończenie webinarium odbędzie się sesja Q&A. Zapraszamy do zadawania pytań pod transmisją na Facebooku. W webinarium udział wezmą: Małgorzata Kiełt, Prezes Fundacji Planet For Generations, Michał Korynek, Location Manager, Paweł Kosuń, Centrala Film, Daria Maślona, Silver Frame, Tomasz Morawski, Haka Films oraz dr Anna Wróblewska, PWSFTViT – moderator.

Debata z okazji 25-lecia działalności SFP-ZAPA:

Stowarzyszenie Filmowców Polskich wspiera młodych twórców

4 września (piątek), godz. 14.30, Centrum Kultury 105 w Koszalinie, Club 105. Spotkanie będzie streamowane na FB Młodzi i Film.

Za co należą się tantiemy? Jakie korzyści opłata z czystych nośników przyniesie filmowcom? Kiedy możemy spodziewać się tantiem z internetu? O co w imieniu twórców walczą prawnicy SFP-ZAPA? Co wypada wiedzieć o dyrektywie o prawie autorskim, nazywanej niesłusznie ACTA2?

W jaki sposób działające w strukturach SFP Studio Munka wspiera młodych twórców, którzy stawiają pierwsze kroki w zawodach filmowych? Jak wygląda dorobek i doświadczenie produkcyjne Studia?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, z uwzględnieniem najmłodszej grupy twórców, zostaną udzielone podczas festiwalowej debaty Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Gośćmi spotkania będą Prezes SFP Jacek Bromski, Dyrektor SFP-ZAPA Dominik Skoczek, Dyrektor Artystyczny Studia Munka Jerzy Kapuściński oraz Przewodniczący Koła Młodych Michał Szcześniak. Debatę poprowadzi Max Cegielski.

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author