Lubuskie Lato Filmowe trwa

Tegoroczne Lubuskie Lato Filmowe odbywa się w terminie od 30 sierpnia do 6 września.

Ten najstarszy festiwal filmów fabularnych w Polsce odbywa się od 1969 roku i organizowany jest przez organizowane jest przez Klub Kultury Filmowej z Zielonej Góry. Twórcy najlepszych najlepszych filmów nagradzani są Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Gronami.

W czasie tegorocznej edycji można obejrzeć prawie 200 filmów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a w programie znalazły się trzy konkursy, spotkania z twórcami, a także warsztaty i koncerty, m.in. „Róbmy swoje” – koncert piosenek Wojciecha Młynarskiego.

Konkurs Główny Filmów Fabularnych, Konkurs Filmów Dokumentalnych i Konkurs Krótkich Filmów Fabularnych to najważniejsze punkty tegorocznego programu. W Konkursie Głównym Filmów Fabularnych jurorzy: Gabriela Muskała, Janusz Zaorski, Robert Gliński, Sławomir Fijałkowski i Jerzy Armata ocenią 14 filmów: ,,Sala samobójców. Hejter”, ,,Ikar. Legenda Mietka Kosza”, ,,Pan T.”, ,,Wszystko dla mojej matki”, ,,Szarlatan”, ,,Undine” czy ,,Malowany ptak”.

Do konkursu międzynarodowego zakwalifikowano 27 filmów, a w konkursie krótkich filmów fabularnych pokazanych zostanie prawie 30 produkcji.

Spotkania z twórcami

W tegorocznym programie znalazł się również przegląd najnowszych produkcji z Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Niemiec i Polski. Po projekcjach odbędą się spotkania z twórcami, które poprowadzą dziennikarka Magdalena Piekarska oraz krytyk filmowy Mateusz Demski. 8. edycję otwartych warsztatów dla zainteresowanych krytyką i historią filmu poprowadzi Jerzy Armata. Zaplanowano też 4. edycję otwartych warsztatów filmu dokumentalnego PWSFTViT.

W programie także przegląd festiwalowych hitów z minionego sezonu, etiud studenckich ze szkół filmowych z Polski, Niemiec, Węgier, Czech i Słowacji z lat 2019-2020. Część obrazów znalazło się w tematycznych cyklach takich jak: „Portrety filmowców: reżyserzy. Filmy dokumentalne, poświęcone nieżyjącym realizatorom kina polskiego”, „Polskie wesela w filmie”, „Kościół w filmie polskim”, „Filmy Studyjne – filmy w Sieci”, „Zapomniane perły kina polskiego – klasycy krótkiego metrażu”, „Propaganda, propaganda…”, „Stracona dekada 1970-80?”, „Premiery po latach – „Rejs” ma już 50 lat – Marek Piwowski”. W Łagowie przypomniane zostaną także znaczące polskie postaci filmu: Andrzej Czekalski w 90. urodziny, Antoni Bohdziewicz – w 50. rocznicę śmierci, a w cyklicznym przeglądzie filmów pt. „Wielcy znani – zapomniani: Józef Nowak i  Michał Waszyński.

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author