Kino Dzieci – znamy program

Program 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, złożony z ponad 150 tytułów prezentowanych w 10 sekcjach.

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w dn. 26.09-4.10.2020. Zapraszamy naszych widzów na seanse w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i 17 innych miastach. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych większość filmów dostępna będzie także online.

W tym roku po raz pierwszy festiwal odbędzie się w formie hybrydowej – równolegle w kinach i w Internecie. Harmonogram projekcji filmowych i wydarzeń specjalnych jest już dostępny na stronie www.kinodzieci.pl. Bilety na pokazy stacjonarne do kupienia w kasach lub na stronach kin, na seanse online poprzez stronę www.kinodzieci.pl.

Święto dla młodych i najmłodszych widzów rozpocznie się 26 września i potrwa w 20 festiwalowych kinach i online do 4 października. Nagrodę Kwiatu Paproci 7. MFF Kino Dzieci przyznają widzowie w głosowaniu w kinach i online oraz powołane składy jurorskie (Konkursu głównego, Konkursu filmowych odkryć, ECFA oraz SKSiL). Tradycyjnie o statuetkę powalczą najlepsze światowe produkcje z ostatnich miesięcy, docenione przez krytykę i widzów najważniejszych festiwali dla młodych widzów na świecie.

Tegoroczny festiwal otworzymy w Kinie Muranów pokazem filmu z Konkursu głównego pt. „Tarapaty 2″ w reżyserii Marty Karwowskiej (2020, 9+). Po filmie zaprosimy na spotkanie z reżyserką oraz dziecięcymi aktorami: Polą Król, Jakubem Janotą-Bzowskim, Mią Goti – filmowymi Julką, Olkiem i Felką. Pełnym przygód projekcjom towarzyszyć będą spotkania online z twórcami oraz propozycje warsztatów kreatywnych.


W Konkursie filmowych odkryć zobaczymy wyjątkowe pod względem artystycznym historie z całego świata, a każdy z bohaterów pokaże nam swój własny, unikatowy jego kawałek. Odwiedzimy Koreę, Turcję, Anglię, poznamy tajemnicze krainy i różnorodność świata przyrody. Za przewodnik po filmowych zakamarkach posłużą nam karty edukacyjne, zachęcające do poszukiwania znaczeń i własnej analizy filmów. Karty dostępne będą w kinach w Warszawie i Wrocławiu oraz do pobrania na www.kinodzieci.pl.


Sekcja Kino Dzieci z nosem w książkach będzie okazją do spotkania z bohaterami znanymi z klasyki i współczesnej literatury dziecięcej. Sekcja zapowiada się w tym roku niezwykle różnorodnie. Wypijemy tradycyjną angielską herbatkę z… przebojowym (dosłownie!) tygrysem, nauczymy się gwizdać i prowadzić video pamiętnik.


Podczas  poprzednich edycji festiwalu dokumenty były pokazywane w sekcjach Konkurs filmowych odkryć i Krótkie historie. W tym roku dedykujemy im odrębną sekcję. Europejskie kino dokumentalne to wyjątkowe historie młodych ludzi, opowieści o ich marzeniach i pasjach. Warto zaznaczyć, że choć zostały wyprodukowane w Europie, ich akcja i problematyka wykraczają poza nasz kontynent. 
Kolejna nowość w programie to Kino Dzieci o wychowaniu – sekcja, która powstała z myślą o rodzicach, opiekunach i nauczycielach. Trzy pełnometrażowe dokumenty połączymy z wykładami poświęconymi relacji dziecko-dorosły oraz nauczyciel-uczeń. 
Zapisy na wykłady i wydarzenia towarzyszące 7. MFF Kino Dzieci ruszają od 2 września.


Choć łączy nas wspólne morze okazuje się, że w kwestii bałtyckiej kinematografii sporo mamy do nadrobienia. Dlatego podczas tegorocznego 7. MFF Kino Dzieci w sekcji narodowej filmowo spotkamy się właśnie Nad Bałtykiem, poznając najlepsze produkcje naszych sąsiadów z Litwy, Łotwy i Estonii. Drugą sekcją narodową w tym roku jest Między fiordami – filmy z Norwegii. Ten skandynawski kraj jest światową perełką na mapie produkcji filmów dla młodych widzów i może się pochwalić wieloma uwielbianymi przez dzieci tytułami. Sekcja powstała przy wsparciu Funduszy norweskich i EOG.
Animacje i filmy aktorskie z sekcji Krótkie historie to małe dzieła sztuki. Tytuły wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych, które rozbawią zarówno młodych  widzów, jaki i dorosłych oraz dostarczą wielu wzruszeń. 


W Panoramie i Klasyce Kina Dzieci wrócimy do filmów z poprzednich edycji festiwalu. Pokażemy tytuły nagrodzone w ubiegłym roku oraz festiwalowe hity z naszej sześcioletniej historii. Nasi widzowie dorastają razem z nami, chcemy obecnym czterolatkom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Kinem Dzieci umożliwić obejrzenie najlepszych filmów, które pokazywaliśmy w poprzednich latach.

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author