Święto Łodzi Filmowej – finał

W niedzielę zakończyła się stacjonarna część Święta Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina, wydarzenia zorganizowanego przez Festiwal Kamera Akcja.

Widzowie oglądali filmy związane z Łodzią, rozmawiali z twórcami walczącymi o Oscara czy laury w Wenecji, a także brali udział w warsztatach. Większość wydarzeń jest dostępna online, a organizatorzy zapowiadają kolejne odsłony spotkań wokół Łodzi Filmowej.

2020-08-28, Wieluń, Wieluński Dom Kultury oraz Kino-Teatr Syrena „Święto Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina”

Kierunek: dźwięk 

Jedną z największych atrakcji Święta Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina okazały się warsztaty dźwiękowe. Piotr Knop na podstawie filmu „Bikini Blue” Jarosława Marszewskiego zaprezentował elementy składające się na ścieżkę dźwiękową filmu, wtajemniczył uczestników w proces powstawania efektów synchronicznych oraz wyjaśnił sens i znaczenie teł oraz atmosfer dźwiękowych. Michał Kosterkiewicz opowiadał natomiast o sposobach kreacji dźwięku na przykładzie filmu „Wymyk” Grega Zglińskiego.

Przełamanie konwencji filmu oświatowego

Piotr Knop na podstawie filmu „Bikini Blue” Jarosława Marszewskiego zaprezentował elementy składające się na ścieżkę dźwiękową filmu

Wiele filmów Wytwórni Filmów Oświatowych przełamuje stereotyp filmu oświatowego, który jedynie naucza i wyjaśnia skomplikowane zagadnienia. Możliwość łączenia aspektów edukacyjnych z wartością estetyczną oraz osobistą refleksją twórcy zauważył filmoznawca i reżyser, Kuba Mikurda, dokonując kuratorskiego wyboru filmów WFO w czasie Święta Łodzi Filmowej. Projekcje m.in. „Archeologii” Andrzeja Brzozowskiego czy „Elementarza” Wojciecha Wiszniewskiego zostały poprzedzone jego wykładem. 

Delektując się Smakiem pho”

Zwieńczeniem trzeciego dnia Święta Łodzi Filmowej była projekcja „Smaku pho” w reżyserii Mariko Bobrik. Po seansie widzowie mieli okazję zadać reżyserce pytania podczas spotkania online. Gościem specjalnym wydarzenia był także Mariusz Włodarski, producent nie tylko debiutu Mariko Bobrik, ale także wyróżnionego Cannes Label „Sweat” Magnusa von Horna czy polskiego kandydata do Oscara „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej, który za kilka dni będzie prezentowany na MFF w Wenecji. Uczestnicy spotkania pytali m.in. o jego rolę w realizacji filmu: – Praca producenta wymaga z jednej strony umiejętności twardych, takich jak rachunkowość czy znajomość prawa, a z drugiej – intuicji, dużej empatii, ale też i gotowości do wcielenia się w postać statysty, gdy ten nie pojawi się na planie i zagranie kuriera, który wniesie pralkę – opowiadał Mariusz Włodarski.

 Każda myśl jest dobra 

Nigdy nie myślcie, że to, co macie do powiedzenia jest nieciekawe. Każda myśl jest dobra. Nie bójcie się ich zapisywać – zachęcała Małgorzata Stasiak podczas inspirujących warsztatów z kreacji bohatera filmowego. Zaproponowane przez prowadzącą techniki pokazały uczestnikom, w jaki sposób mogą rozwijać tworzone przez siebie historie i postaci. Tematyka warsztatów nawiązywała do 75-lecia Łodzi jako miasta filmu, jej mieszkańców i specyficznej przestrzeni pełnej kontrastów, z której słynie. 

Małgorzata Stasiak podczas warsztatów z kreacji bohatera filmowego

O procesie twórczym Magnusa von Horna

Po rozmowie z Mariuszem Włodarskim, widzowie mieli okazję połączyć się z Magnusem von Hornem („Intruz”, „Sweat”). Spotkanie odbyło się po projekcjach jego dwóch etiud studenckich – „Echo” (2008) oraz „Bez śniegu” (2011). Reżyser odpowiedział na pytania o punkty styczne w jego filmach: – To, co się w nich znajduje, jest po prostu w środku mnie. To są rzeczy, od których nie mogę uciec, nawet gdybym chciał. Magnus von Horn zdradził widzom, że kolejna realizacja, stanowiąca połączenie dramatu, horroru i filmu kostiumowego, będzie jego osobistym spełnieniem marzeń. 

Święto Łodzi Filmowej trwa online

Mimo zakończenia wydarzeń offline Święta Łodzi Filmowej wiele punktów programu jest dostępnych online. Zarejestrowane spotkania z twórcami: Leszkiem Dawidem, Magnusem von Hornem i Mariuszem Włodarskim są udostępnione w mediach społecznościowych i na stronie internetowej projektu. Nadal można uczestniczyć w wirtualnych spacerach po Łodzi Filmowej i wybrać się z wizytą do Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. – Przygotowaliśmy też kilka niespodzianek online w nadchodzących dniach, ale przede wszystkim zapraszamy do nadsyłania wideo odpowiedzi na pytanie, czym jest dla widzów Łódź filmowa. Nagrania udostępnimy w mediach społecznościowych projektu – zapowiada Karolina Czepkiewicz, producentka wydarzenia.

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author