Pięć Smaków Azji

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków już za trzy miesiące! Filmowa podróż do Azji w tym roku odbędzie się w formie hybrydowej: w warszawskich kinach oraz na specjalnej platformie internetowej. Wszyscy widzowie, zarówno przed wielkim jak i przed małym ekranem, będą mogli liczyć na szeroki wachlarz propozycji i niezwykłych doświadczeń.

Azjatycki kontynent to nie tylko urzekające pięknem krajobrazy, budząca podziw tradycja i zaskakująca różnorodnością kultura współczesna. To także centrum nowoczesnych technologii i dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość. W tegorocznym programie zaprosimy widzów do podróży w niezwykłe zakątki Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, do odkrywania tajemnic uwielbianych na całym świecie azjatyckich kulinariów, ale też do eksplorowania świata nowych filmowych możliwości.

Podróż do Azji

Sekcja „Podróż do Azji” będzie drogą przez mniej znane rejony kontynentu – znajdą się w niej filmy pokazujące, jak przeszłość spotyka się w nich z nowoczesnością, jak zmiany społeczne wpływają na naturalne otoczenie. Powędrujemy za filmowymi bohaterami, poszukującymi własnej tożsamości i odpowiedzi na nurtujące ich życiowe pytania. Kino drogi, łączące filmowe tradycje różnych kultur, to doskonały punkt wyjścia zarówno dla świadomej turystyki, jak i podróży wewnętrznych.

Kino ze smakiem

Program sekcji „Kino ze smakiem” będzie z kolei okazją do zgłębiania azjatyckiej kultury jedzenia: jej rytuałów, symboliki i uczuć, kryjących się w aromacie korzennych przypraw i smaku znanych od pokoleń potraw. Wspólne gotowanie i spożywanie posiłków to doskonały sposób na przełamywanie międzyludzkich barier, a zarazem doskonały pretekst do budowania emocjonujących filmowych narracji. We współpracy z warszawskimi restauracjami szykujemy specjalne menu, które pozwoli połączyć doznania artystyczne z bezpośrednim zmysłowym doświadczeniem azjatyckiej kuchni.

Azjatycki VR

Nowością w programie Pięciu Smaków będzie sekcja „Azjatycki VR” poświęcona filmom zrealizowanym w wirtualnej rzeczywistości. VR wychodzi już z fazy pioniersko-eksperymentalnej: w tej nowoczesnej technologii powstają coraz bardziej śmiałe i wyrafinowane projekty, uwodzące formą i zaskakujące oryginalnymi narracjami. Serce tych przemian bije ostatnio w Azji – to tam powstaje dziś najwięcej filmów VR, kierowanych zarówno do masowej widowni, jak i festiwalowego widza, poszukującego ambitnych treści od uznanych autorów. W pokazach będzie można wziąć udział zarówno stacjonarnie, jak i z domowego fotela!

Hongkong dziś

Pięć Smaków jak zwykle trzyma rękę na pulsie bieżących wydarzeń politycznych i społecznych. Ważnym punktem programu będzie w tym roku przegląd „Hongkong dziś”, prezentujący wybór hongkońskich filmów z kilku ostatnich lat, wykorzystujących najlepsze scenariusze kina gatunkowego – od melodramatu po kino akcji – by oddać napięcia i emocje związane z burzliwymi przemianami zachodzącymi w regionie, zarządzanym przez Chiny coraz bardziej stanowczą ręką.

Parasites

Echa społecznych przemian to także wątek przewodni sekcji „Parasites”. Zainspirowany głośnym sukcesem filmu Bonga Joon-ho przegląd pokaże nowe głosy prężnie rozwijającej się koreańskiej kinematografii, która zachwyca odważnym podejmowaniem niełatwych tematów i brawurowymi połączeniami gatunkowych konwencji. W subtelnych autorskich obrazach i wbijającym w ziemie kinie akcji będziemy tropić opowieść o podziałach klasowych, nierównościach ekonomicznych i paradoksach egzystencji we współczesnym świecie.

Nowe Kino Azji

Jak co roku w programie festiwalu znajdzie się również przegląd nowego kina Azji – zestaw tytułów, które odbiły się szerokim echem w rodzimych krajach, od Chin i Japonii po Indonezję. Znajdą się tu filmy uznanych twórców i debiutantów, dotykające ważnych bieżących problemów i eksperymentujące z filmową formą. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną sekcja nie będzie miała charakteru konkursowego, nie zostanie powołane działające w trybie warszatatowym People’s Jury.

Asian Cinerama

Przyjrzymy się też filmom nominowanym i nagradzanym w ramach Azjatyckich Nagród Filmowych. W sekcji Asian Cinerama znajdą się przeboje lokalnych box office’ów i filmy głównego nurtu darzone szczególnym uznaniem krytyków – porywające emocjami fabuły, które urzekły miliony widzów kontynentu.

Wydarzenia towarzyszące

Nie wyobrażamy sobie festiwalu bez spotkań z pełnymi pasji twórcami. Choć międzykontynentalne wizyty są w tym roku utrudnione, filmy wciąż staną się pretekstem do licznych dyskusji i wymiany poglądów. Reżyserzy i reżyserki towarzyszyć nam będą na internetowych spotkaniach po filmach, a nasi eksperci zaproszą widzów do zgłębiania azjatyckiej rzeczywistości na debatach i wykładach. Szykujemy też szereg niespodzianek, które pozwolą nam wszystkim poczuć festiwalowe emocje bez względu na to, w jakim miejscu znajdziemy się na seansie.

Ważne daty

Sprzedaż karnetów rozpocznie się 24 września.

Program festiwalu zostanie ogłoszony 29 października.

14. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie i w internecie w dniach 25 listopada – 2 grudnia 2020.

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author