Syndrom Hamleta nominowany do Orłów

Znamy listę filmów nominowanych w jubileuszowej, 25. edycji Polskich Nagród Filmowych ORŁY.

O najwyższy laur w kategorii najlepszy film dokumentalny, zawalczy “Syndrom Hamleta” w reżyserii jednego z najważniejszych duetów polskiego kina – Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Dokument otworzył zeszłoroczny Krakowski Festiwal Filmowy oraz zwyciężył w konkursie polskim.

“Syndrom Hamleta” przedstawia pokolenie młodych Ukraińców naznaczone czasem wojny.

Punktem wyjścia są tu przygotowania do spektaklu teatralnego luźno opartego na motywach szekspirowskiego „Hamleta”. Film jest poruszającym portretem pokolenia pragnącego zmierzyć się z wojenną traumą i bolesną przeszłością, która po inwazji Rosji na Ukrainę, staje się zarówno ich teraźniejszością, jak i przyszłością. 

„Syndrom Hamleta” wpisuje się w apel Dariusza Jabłońskiego, prezydenta Polskiej Akademii Filmowej, który zwrócił się do całego środowiska filmowego z gorącą prośbą o wsparcie dla ukraińskich filmowców. Działalność Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego na festiwalach, działalność wolontaryjna, edukacyjna, humanitarna i wsparcie Ukrainy pokazuje, że twórczość może wykraczać poza zwykłą kreację i efekt; nie być tylko dla widza (choć jest on ważny), ale też dla bohaterów, uczestników, całego pokolenia, społeczeństwa i wkraczać na obszary humanizmu, humanitaryzmu, empatii i zrozumienia. Sztuka może być kategorią moralną.

Oto materiały video:

About the author