Millennium Docs Against Gravity

Jubileuszowa 20. edycja MDAG odbędzie się w dniach 12-21 maja 2023 roku w kinach w ośmiu polskich miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz online – od 23 maja do 4 czerwca na platformie mdag.pl.

„Kowboje i poeci”/ mat. festiwalowe

Rozpoczynanie ważnych dyskusji i przypominanie o palących problemach to nie jedyny cel dokumentalistów_ek. Czasem chcą nam pokazać po prostu ciekawe i zaskakujące zjawiska czy postaci oraz zaprezentować opowieści dodające otuchy. W odpowiedni na różnorodność formalną i tematyczną kina dokumentalnego z całego świata w programie festiwalu Millennium Docs Against Gravity każdego roku pojawiają się feel-good movies – filmy niosące radość i nadzieję, pozwalające na chwilę zapomnieć o codzienności. Tak będzie także w tym roku podczas 20. edycji MDAG.

W filmie „Kowboje i poeci” (Cowboys Poets) Mike Day rozprawia się z legendą kowboja przemierzającego prerię z lasso, która do dziś dominuje w kinie. Tymczasem od 1985 roku miejscowość Elko w Nevadzie gromadzi wyjątkowych artystów_ki – kowbojów_ki, którzy piszą piosenki, recytują, grają, śpiewają o swoim życiu i konfrontują się ze starymi i nowymi mitami. Reżyser podąża za kilkoma z nich. Piękne zdjęcia natury tworzą nostalgiczne tło dla oryginalnych ludzi i zapomnianej części Ameryki. Bohaterowie_ki „Amatorskiego klubu filmowego” (A Bunch of Amateurs) Kim Hopkins także są zakochani w sztuce. Bradford Movie Makers to najstarszy i jeden z ostatnich amatorskich klubów filmowych na świecie, założony w 1932 roku, kiedy złota era Hollywood inspirowała powstanie podobnych inicjatyw w różnych zakątkach globu. Klub przyciąga fanów kina w różnym wieku, głównie mężczyzn. Spotykają się w każdy poniedziałek w podupadłym, ozdobionym grafitti klubie, aby wspólnie obejrzeć film. Dodatkowo planują projekty, w których łączą swoje talenty i pasję do majsterkowania. Prezentują je skromnej publiczności w chylącym się ku upadkowi budynku. Łączy ich wspólnota, życzliwość i pasja, mimo że pojawiają się między nimi napięcia i zazdrość. To miejsce stanowi dla nich cały świat.

Jubileuszowa 20. edycja MDAG odbędzie się w dniach 12-21 maja 2023 roku w kinach w ośmiu polskich miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz online – od 23 maja do 4 czerwca na platformie mdag.pl. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (www.bankmillennium.pl).

About the author