Festiwal „Wisła” – teatralnie

Festiwal „Wisła” rozpoczyna się już w najbliższy czwartek (27.08.2020).

W ramach sekcji Teatr na ekranie zaprezentowanych zostanie 6 spektakli telewizyjnych w moskiewskim kinie Pięć gwiazd na Pawieleckiej, w Sali Ptuszko. Blok realizowany jest we współpracy z Instytutem Polskim w Moskwie.

„Alicja w krainie koszmarów” w reżyserii Piotra Domalewskiego (29.08, godz. 17.30) opowiada o dziewczynce, która została porwana w drodze do szkoły, a następnie przez ponad siedem lat była przetrzymywana przez swego oprawcę w piwnicy o powierzchni pięciu metrów kwadratowych. Kiedy udaje jej się uciec i odzyskać wolność jest już dojrzałą, młodą dziewczyną. Alicja próbuje zacząć nowe życie i w tym punkcie rozpoczyna się akcja sztuki.
„Duet, czyli recepta na miłość” (28.08, godz. 19.00) to historia miłości od pierwszego wejrzenia. Dwójka samotnych singli po przejściach wprowadzają się do bliźniaka i mimo woli zostają sąsiadami. Potrzebują trochę czasu oraz małych zbiegów okoliczności, aby przekonać się, że są dla siebie po prostu stworzeni.
Tytułowy „Falowiec” (28.08, godz. 17.30) jest jednym z najdłuższych na świecie budynków mieszkalnych. Wybudowany w Gdańsku jako przykład nowoczesnej architektury PRL-u, stał się koszmarnym pomnikiem tego okresu. Główny inżynier, projektant gdańskiego falowca (w sztuce postać fikcyjna) mieszka w najstarszej części budynku. Któregoś dnia wyrusza na przechadzkę po krętych ścieżkach mieszkaniowego labiryntu, który zaprojektował. Ze zdumieniem odkrywa, że w falowcu nieregularnie zatrzymuje się czas; że przypadkowo ,,zakrzywiając przestrzeń, zakrzywił czas”.
Akcja komedii Jana Englerta pt. „Lato” (29.08, godz. 19.00) toczy się w podczas upalnego lata w spokojnym nadmorskim sanatorium, prowadzonym przez dojrzałego Doktora i jego dużo młodszą, uwodzicielską żonę. Jednym z pensjonariuszy jest młodzieniec, który podkochuje się w doktorowej. Chłopak dowiaduje się o swej nieuleczalnej chorobie i zbliżającej się śmierci. Fakt ten dodaje mu odwagi do wyznania miłości uwielbianej kobiecie. Wyzwala w nim uśpioną siłę i powoduje, że z dnia na dzień staje się innym człowiekiem.

Bohaterami psychologiczno-obyczajowej sztuki Tomasza Jurkiewicza „Zabawy w dom” (30.08, godz. 19.00) są młodzi ludzie, którym przyjdzie niebawem przyjąć nowe, nieznane im dotąd role: żony, męża, ojca czy matki. Ich wspólną, rzucającą się w oczy cechą jest niedojrzałość. Kiedy sublokatorka i przyjaciółka obojga małżonków wprowadza się do mieszkania młodego małżeństwa, staje się ona mimowolnym świadkiem, ale także katalizatorem wydarzeń, pod wpływem których zmieni się całkowicie życie całej trójki.
Przewrotna groteska Piotra Kurzawy „Zakład karny – o stówę” (30.08, godz. 17.30) opisuje losy więźniów, dla których tytułowy zakład karny stał się azylem wolności. Obowiązujący regulamin i organizowane zajęcia resocjalizacyjne dają im poczucie sensu i porządku, których na próżno szukać w rzeczywistości poza murami. Zaś izolacja od trudów życia codziennego z jego aspektami ekonomicznymi i politycznymi pozwala odzyskać wewnętrzny spokój i poczucie wolności.

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author