Kamera Akcja

Arcydzieła prosto ze światowych festiwali. Znamy kolejne filmy 13. FKA

Niemające sobie równych i nagradzane na prestiżowych międzynarodowych festiwalach. Kamera Akcja to po raz kolejny najlepsza selekcja zachwycających filmów. Już w październiku będziecie mogli obejrzeć uhonorowane na Berlinale „Alcarràs” Carli Simón, „Pasażerów nocy” Mikhaëla Hersa, a także zdobywcę Grand Prix podczas tegorocznego Cannes – „Blisko” Lukasa Dhonta oraz „Piękny poranek” Mii Hansen-Løve. Projekcje zwieńczą nietuzinkowe spotkania z ekspertami – wszystkie pod znakiem tego, co w branży filmowej piszczy.

KUP KARNET

Współcześni mistrzowie kina na FKA

Będzie naprawdę gorąco. Przygotowaliśmy w tym roku mieszankę kina społecznie zaangażowanego, subtelnego, ale też mocnym głosem opisującego świat. „Alcarràs” Carli Simón to film niezwykle sensualny. Dzieło nagrodzone Złotym Niedźwiedziem przenosi widza na iberyjską wieś i stawia przed nim pytanie: czy istnieje kompromis między tradycją i naturą a postępem i nowoczesnością? Reżyserka „Lata 1993″, hiszpańskiego kandydata do Oscara w 2018 roku, które również znajdzie się w arsenale 13. FKA, przetarła szlaki historii – stworzyła pierwszy nagrodzony w Berlinie film, w którym bohaterowie porozumiewają się w języku katalońskim. Wcześniej na Berlinale, a teraz podczas Kamery Akcji obejrzycie „Pasażerów nocy” Mikhaëla Hersa, dzieło utrzymane w duchu twórczości nowofalowego mistrza – Érica Rohmera, przywołujące na myśl najlepsze klasyki francuskiego kina obyczajowego – z kobiecymi bohaterkami na pierwszym planie. Ten film na długo zostaje z widzem, a niepokój i rozedrganie towarzyszące zmianom w życiu trójki bohaterów: dojrzałej kobiety, dorastającego syna oraz córki udzielają się na długie miesiące – zachęca Malwina Czajka, dyrektorka festiwalu. W programie 13. FKA nie może zabraknąć bezkompromisowych historii z uwielbianego przez widzów Kamery Akcji gatunku coming of age. „Blisko” Lukasa Dhonta – prosto z canneńskiego festiwalu, gdzie zostało okrzyknięte najlepszym filmem i zdobyło Grand Prix – skupia się na przyjaźni dwójki dorastających chłopaków, Léo i Rémiego: czy to w szkolnej ławce, czy w relacjach rodzinnych. Reżyser umiejętnie balansuje pomiędzy czułością a egoizmem, co przywodzi na myśl hit 8. edycji FKA – „Serce z kamienia” Gudmundssona. Nie może was ominąć także dzieło Mii Hansen-Løve, reżyserki, której produkcje wielokrotnie gościły na ekranach Kamery Akcji. „Piękny poranek” obecny był w tegorocznej sekcji Directors’ Fortnight podczas festiwalu w Cannes, gdzie zdobył tytuł najlepszego europejskiego filmu. Hansen-Løve, nazywana jedną z najbardziej wpływowych autorek współczesnego kina, portretuje Sandrę, w pojedynkę wychowującą ośmioletnią córeczkę i opiekującą się schorowanym ojcem kobietę. To nakręcone wrażliwym okiem studium prawdziwej everywoman XXI wieku, która próbuje znaleźć chwilę spokoju w niełatwej rzeczywistości.

Trojan i Ogrodnik ponownie na Kamerze Akcji

  1. FKA pokaże moc debiutów. Prawdziwym must-have w festiwalowym kalendarzu będzie film „Johnny” Daniela Jaroszka. Reżyser, znany do tej pory z kampanii reklamowych dla globalnych marek i teledysków (w tym do piosenki „Trofea” Dawida Podsiadło, za który nominowany był do Fryderyków w 2019 roku), stworzył biopic, który chwyta za serce i zarazem rozśmiesza do łez. To inspirująca opowieść o zwyciężaniu zła dobrem – taktyce stosowanej przez legendarnego ks. Jana Kaczkowskiego, głównego bohatera, w którego wcielił się Dawid Ogrodnik. W roli podopiecznego – Patryka – zobaczycie Piotra Trojana, który gościł na ubiegłorocznej Kamerze Akcji podczas dyskusji o szacunku na planie filmowym.

Zaglądamy za kulisy branży filmowej

Trwająca nadal pandemia, kryzys ekonomiczny i ciągnący się spadek widzów w kinach niepokoi twórców, producentów i dystrybutorów. Wyzwania współczesnego świata sprawiają, że branża audiowizualna musi stworzyć nowy system życia filmów i ich promocji. W tym roku zapraszamy do kuluarów świata kina. Zaproszeni do dyskusji eksperci rozmawiać będą o tym, co najciekawsze w kinematografii – trendach, nowinkach i jak zdobyć współczesny rynek. W panelu wezmą udział cenieni profesjonaliści: Mateusz Góra, Paulina Jaroszewicz, Wacław Mikłaszewski oraz Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.

WIĘCEJ

Karnety festiwalowe jeszcze dostępne!

Na Kamerze Akcji wrażeń nie zabraknie. Karnety, zarówno na część stacjonarną, jak i online, są ciągle dostępne w przedinflacyjnej cenie 99 zł. Jeśli posiadacie Kartę Łodzianina, kartę Młodzi w Łodzi, Kartę Absolwenta UŁ, Fiszkę – kartę Biblioteki Miejskiej w Łodzi bądź kupony zniżkowe dystrybuowane przez partnerów Festiwalu, możecie zdobyć karnet za promocyjne 89 zł. Media oraz blogerzy mogą wziąć udział w ośmiodniowym święcie kina bezpłatnie.

About the author