Święto Łodzi Filmowej

Już za 3 dni widzowie dadzą  się ponieść Filmowym (r)ewolucjom podczas Święta Łodzi Filmowej w Łodzi, Bełchatowie i w Wieluniu. Z ponad 30 wydarzeń organizatorzy wybrali TOP 5.

Spotkania i pokazy filmowe przyjmą formę hybrydową – zarówno online, jak i offline. Uczestnictwo jest bezpłatne!

TOP 1: Kadry filmowe vs. rzeczywistość

Wenancjusz Szuster z Łódź Film Commission zabierze widzów na wirtualny spacer po znanych lokacjach filmowych. W interaktywnej prezentacji porówna obrazy miasta zatrzymane w kadrze z rzeczywistością. To tu powstały zdjęcia do takich filmów jak: „W ciemności“, „Powidoki“, „Ida“, „Zimna wojna“.

TOP 2: Spotkania z reżyserami

Zdobywca wielu nagród,  twórca kultowego filmu “Jesteś Bogiem” , reżyser głośnego serialu produkcji Netflix „W głębi lasu” – Leszek Dawid, zagości w Bełchatowie (27 sierpnia) i w Wieluniu (28 sierpnia) z filmami „Bar na Viktorii” (2003) i„Moje miejsce”. Po pokazach odbędzie się spotkanie online z reżyserem. 30 sierpnia, będzie można obejrzeć „Echo” i „Bez śniegu” – szkolne etiudy reżysera Magnusa von Horna. Jego najnowszy film „Sweat”, współprodukowany przez łódzkie studio Lava Films, znalazł się w prestiżowej sekcji 73. Festiwalu Filmowego w Cannes.

TOP 3: Łódzki producent w drodze po Oscara

Produkuje filmy, które pokazywane są na najważniejszych światowych festiwalach, związany z Łodzią, Mariusz Włodarski spotka się z widzami 29 sierpnia, po projekcji filmu „Smak pho” w reż. Mariko Bobrik, absolwentki Szkoły Filmowej w Łodzi, który opowiada m.in. o braku międzykulturowego porozumienia oraz wciąż żywych i funkcjonujących w  świecie stereotypów.

TOP 4: Warsztaty z kreacji bohatera filmowego

Warsztaty filmowe z Małgorzatą Stasiak, wykładowczynią Szkoły Filmowej w Łodzi to idealna okazja dla tych, którzy marzą o wykreowaniu własnego bohatera filmowego. Temat przewodni będzie obracał się wokół kreowania postaci filmowej na przykładzie łódzkich produkcji (np. „Ziemia Obiecana”, czy „Przypadek”). Trzygodzinne warsztaty odbędą się w niedzielę 30 sierpnia na Łąkowej 29.

 TOP 5: A gdyby tak, powłóczyć się po Szkole Filmowej?

Święto Łodzi Filmowej to okazja, aby zajrzeć do Szkoły Filmowej w Łodzi i zobaczyć jak wyglądają słynne schody, na których przesiadywali tacy artyści jak Andrzej Wajda czy Janusz Morgenstern oraz wiele innych zakamarków. W wirtualny spacer po korytarzach Szkoły Filmowej w Łodzi z przewodniczką  Justyną Tomaszewską można wybrać się o każdej porze dnia i nocy, będzie dostępny online na stronie wydarzenia.

Formuła hybrydowa

Święto Łodzi Filmowej potrwa od 27 do 30 sierpnia 2020. Odbędzie się online i offline. Wszystkie są bezpłatne. Szczegóły tutaj: www.swietolodzfilmowej.pl

Miejsca:

Łódź: sala kinowa DoubleTree by Hilton Łódź (dawne Kino Wytwórnia), ul. Łąkowa 29

Bełchatów: Kino Kultura w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie

Wieluń: Kino-Teatr Syrena w Wieluńskim Domu Kultury

Źródło: materiały prasowe

Projekt „Filmowe Centrum Festiwalowe” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci

About the author