David Lynch w kinie Iluzjon

David Lynch – urodzony 20.01.1946 w Missoula najpopularniejszy twórca współczesnego kina eksperymentalnego.

Fot. arch. FINA

Amerykański filmowiec i artysta audiowizualny słynie z  niezwykłego języka filmowego, w którym odwołuje się do elementów surrealistycznych, wariacji na temat ludzkiej podświadomości, wizji sennych i sugestywnych wielowarstwowych scenerii. Z okazji 76. urodzin mistrza pokażemy w Iluzjonie trzy filmy reżysera: Człowiek słoń, Blue Velvet i Dzikość serca.

David Lynch studiował malarstwo w Pennsylvania Academy of the Fine Arts w Filadelfii, gdzie nakręcił swój pierwszy film krótkometrażowy Six Men Getting Sick (Six Times). Eksperymentował z krótkimi formami i otrzymał grant na dalsze rozwijanie swojej twórczości od Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Jego pierwszy film fabularny – Głowa do wycierania (1977) zszokował publiczność festiwali filmowych. Kolejny, bardziej mainstreamowy – Człowiek słoń (1980) odniósł jednak krytyczny i komercyjny sukces, który przyniósł Lynchowi kolejne wysokobudżetowe propozycje, m.in. wyreżyserowania epopei science fiction –  Diuny z 1984 roku. Produkcja filmu przyniosła jednak wiele trudności, które ostatecznie zagroziły wizji Lyncha. Kolejnym filmem reżysera był Blue Velvet (1985), który pokochała krytyka, a później stał się kultowym klasykiem. Jego następcą był groteskowy, brutalny i romantyczny film drogi – Dzikość serca (1990).

Reżyser Mulholland Drive ma swój własny kinowy i narracyjny styl, który przesuwa granice i tworzy pomysłowe, nieziemskie obrazy, które pozostają z widzami długo po zakończeniu seansu. Niezwykły język Lyncha odwołuje się do elementów surrealistycznych, wariacji na temat ludzkiej podświadomości, wizji sennych, opowieści przypominających sny i sugestywnych wielowarstwowych scenerii.

„Uwielbiam śnić na jawie, logikę snów i sposób, w jaki podążają sny… Jedną z pięknych mocy kina jest ta logika” – powiedział Lynch. Jego filmy, wyświetlane na ekranie niczym sny stanowią istotę kina: umiejętność wspólnego snucia marzeń. Lynch z precyzją i wyobraźnią jest po tym świecie przewodnikiem i sprawia, że wszyscy sami śnimy – obrazy, które prześladują nas po intensywnej nocy, podążają za nami również po opuszczeniu sali kinowej. Mistrzostwo Lyncha sprawia jednak, że chcemy ponownie zanurzyć się w tym doznaniu.

Z okazji urodzin reżysera pokażemy filmy, za które był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy reżyser: dramat historyczny Człowiek słoń (1981) i pełen surrealistycznej tajemnicy thriller Blue Velvet (1986), a także zdobywcę Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes – Dzikość serca (1990).

W ramach cyklu Sny na jawie. Urodziny Davida Lyncha pokażemy:

Człowiek słoń, reż. David Lynch, 125 min., 1980, Wielka Brytania
Blue Velvet, reż. David Lynch, 120 min., 1986, USA
Dzikość serca, reż. David Lynch, 124 min., 1990, USA

About the author