Zmarł Jarmo Jääskeläinen. Miał odebrać Smoka Smoków

2 stycznia 2022 roku zmarł fiński reżyser i producent Jarmo Jääskeläinen.

Od lewej: Jarmo Jaaskelainen, Tadzio Wosiński (?) Jacek Czerwiński, Michal Bukojemski/ mat. KFF

Miesiąc wcześniej, 2 grudnia 2021, Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej zdecydowała o przyznaniu mu Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego kina dokumentalnego.

Uroczystość wręczenia statuetki, lekcja mistrzowska laureata oraz retrospektywa jego twórczości miały mieć miejsce podczas najbliższej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Jesteśmy wstrząśnięci informacją o śmierci naszego laureata, który dwa tygodnie temu potwierdził przyjazd do Krakowa, bardzo się cieszył na wizytę w Polsce i spotkanie z przyjaciółmi, a także młodymi widzami, którzy do tej pory nie mieli okazji zapoznać się z jego filmami mówi dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat.

W 1965 roku Jääskeläinen  rozpoczął studia w łódzkiej szkole filmowej, potem na wiele lat został w Polsce, dokumentując wnikliwie i poza wszelką cenzurą burzliwe wydarzenia lat 70. i 80.  Jego filmy są doskonałym świadectwem przemian w świadomości Polaków, odzyskujących wewnętrzną wolność i walczących o prawo do godnego życia. 

Podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się wieczór poświęcony dorobkowi laureata Smoka Smoków oraz pokazane zostaną filmy Jarmo Jääskeläinena. 

Nagroda Smok Smoków  to najwyższe wyróżnienie Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego.

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w krakowskich kinach od 29 maja do 5 czerwca oraz online w całej Polsce w dniach od 3-12 czerwca 2022. 

About the author