„ALEGORIE” – wystawa

Niezwykła wystawa fotografii Marka Czarneckiego pt. „ALEGORIE” powstała z w czasie lock-down’ów związanych z pandemią COVID-19.

Autor użył plasteliny, gwoździ, piasku, kamieni, wyciętych z papieru postaci i aparatu cyfrowego. Przy wielu pracach artyście pomagała jego wnuczka. W ten sposób fotografia połączyła pokolenia.
Autor – Marek Czarnecki zajął 1 miejsce na XXXI Krajowym Salonie Fotografii Artystycznej ŻARY 2021. Salon Fotografii Artystycznej odbywa się pod patronatem Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej.

Ta wyjątkowa wystawa uatrakcyjni świąteczno-noworoczne spacery na Plac Zamkowy w Warszawie. Jest dostępna do 9 stycznia 2021r. na tarasie widokowym nad trasą WZ. Wstęp wolny.

Photo by: Dariusz Kalinko

 „Tworzę bazę w postaci wymyślonej przez siebie scenerii, na to nakładam wycięte wcześniej postaci. – mówi Marek Czarnecki – Układam kompozycje używając uniwersalnych symboli i prostego planu. Prace te są pełne dystansu oraz poczucia humoru, tak rzadkiego w dzisiejszych czasach. Fotografuję siebie i umieszczam powstałe wycinanki, w małych ręcznie robionych zestawach, które są tak proste, jak genialne, układając scenerię z tektury i sznurka, piasku i patyków oraz światła i cienia. Gotowe kompozycje powstają tylko i wyłącznie metodą wycinania i wklejania, bez pomocy jakiejkolwiek technologii cyfrowej.”

Marek Czarnecki stawia siebie w absurdalnych sytuacjach i w ten sposób mobilizuje odbiorców do zastanowienia się nad czasem, samotnością i ciężarem egzystencji.

Liczymy, ze ta wystawa sprawi, że zatrzymamy się na chwilę. Ten okres w roku szczególnie skłania do przemyśleń i planów. Fotografie mają uniwersalny charakter – każdy znajdzie w nich cos dla siebie. Połączyły pokolenia w czasie twórczej pracy i myślę, że połączy również różne pokolenia odbiorców.– informuje Szymon Glonek, prezes Fundacji UFF organizatora wystawy.

Fundacja UFF jako organizacją non profit zajmuje się popularyzowaniem wiedzy o fotografii i jej roli.  Przy okazji swoich aktywności organizuje zbiórki publiczne, a z pozyskanych w ten sposób środków organizuje warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży. Podczas warsztatów młodzi ludzie dowiadują się wiele o pracy fotografa, który często musi radzić sobie w ekstremalnych warunkach i po prostu uczą się fotografować.  

Wystawa składa się z 20 zdjęć i można ja obejrzeć do 9 stycznia 2022r. w Warszawie na Placu Zamkowym.

Marek Czarnecki – urodzony 10 marca 1958 roku w Mogilnie. Z zawodu kowal i ślusarz, z zamiłowania fotograf od 40 lat. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w szkole podstawowej kiedy namalował swoją pierwszą akwarelę. Zaczynał od szkicu, pracy ołówkiem, na malowaniu w oleju na płótnie kończąc.

W młodości został w prowadzony w tajniki fotografii analogowej. W spółdzielni mieszkaniowej, w której ówcześnie pracował, prowadził kółko fotograficzne. Następnie na parę lat zrezygnował z fotografii, aby powrócić do niej na stałe. Wyjazdy rodzinne, pejzaże, portrety, a następnie wycieczki w różne zakątki świata, które zaowocowały wieloma zdjęciami pejzaży, ludzi czy zwierzą w takich miejscach jak Grenlandia, Islandia czy Wyspy Owcze. Jego mottem jest „im mniej, tym więcej” – i tym kierował się podczas pracy nad „ALEGORIAMI”. Jak sam autor mówi „ALEGORIE” to „spojrzenie na coś, co ty widzisz i możesz sobie sam dopowiedzieć jakąś historię”. Co chwilę powstawały nowe, zupełnie inne niż dotychczas zdjęcia – w wyniku uwiecznienia na nośniku cyfrowym układanych kompozycji, do których użył takich rzeczy jak: plastelina, gwoździe, piasek, kamienie i wycięte z papieru postaci. Efektem tego są nierealne abstrakcyjne obrazy.

Swoje prace kieruje dla ludzi wrażliwych, którzy mają szerszą wizję świata. Dla ludzi, którzy myślą nieszablonowo i niestandardowo.

Sponsorem wystawy jest Provident Polska SA

Partnerami wystawy są Platforma PicSell, Pro-MET Zakład Ślusarski i Restauracja Świetoszek. Patronat medialny objęły: Filmowe Centrum Festiwalowe, Foto Kurier i Optyczne.pl. Organizatorem wystawy jest Fundacja UFF

Partnerami wystawy są Platforma PicSell, Pro-MET Zakład Ślusarski i Restauracja Świetoszek. Patronat medialny objęły: Filmowe Centrum Festiwalowe, Foto Kurier i Optyczne.pl. Organizatorem wystawy jest Fundacja UFF

About the author