Festiwal Cinemaforum

Na początku listopada 2021 roku już po raz dwudziesty odbędzie się jeden z najważniejszych festiwali filmów krótkometrażowych w Polsce. Jak prezentuje się program tegorocznego wydarzenia?

Festiwal Cinemaforum

Festiwal Cinemaforum to Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych, które od 2002 roku nieprzerwanie odbywa się w Warszawie. To jeden z najdłużej organizowanych i najbardziej rozpoznawalnych polskich festiwali poświęconych filmom krótkometrażowym.

Tegoroczna 20. edycja odbędzie się w dniach 3-7 listopada 2021 roku w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki oraz w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Jakie filmy zobaczymy?

Filmy, które w tym roku zostaną zaprezentowane widzom, to najlepsze produkcje krótkometrażowe z całego świata, tytuły nagradzane na wiodących zagranicznych wydarzeniach filmowych.

W poszczególnych sekcjach festiwalu nie zabraknie głośnych nazwisk i tytułów. Sekcja Mistrzowie to m.in. krótkie filmy Thomasa Vinterberga (twórcy „Na rauszu”) i Jasmili Zbanić (twórczyni „Aidy”).

W sekcji American Shorts znajdą się nagradzane amerykańskie krótkie metraże, w tym nominowany do Oscara „Feeling Through”, a także „The Letter Room” (w roli głównej Oscar Isaac). Nasi widzowie zobaczą także przegląd wyselekcjonowanych brytyjskich filmów krótkometrażowych spod znaku Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA).

Nie zabraknie także przeglądu filmów prezentowanych na festiwalu w Oberhausen, czyli jednej z najważniejszych imprez poświęconych kinu krótkometrażowemu czy najlepszych norweskich krótkich metraży przygotowanych we współpracy z Amandus Film Festival w Lillehammer.

Jak co roku zaplanowano również pokazy filmów nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego – jedynych tak kompleksowych nagród przyznawanych młodym twórcom w Polsce.

Programy edukacji filmowej

Każda edycja Cinemaforum to także bogaty program edukacyjny. W tym roku już po raz piąty odbędą się branżowe warsztaty i debaty z cyklu Interfilmlab.

Młodzi filmowcy z całej Europy spotkają się także w ramach realizowanych przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Erasmus+ projektów: „Fill Film Industry Leaders Lab” i „InMedia”.

Kino za darmo

Wstęp na wszystkie pokazy jest otwarty i bezpłatny. Wejściówki będzie można pobierać w biurze festiwalowym w Kinotece.

About the author