Festiwal ERA SCHAEFFERA

Schaeffer Arts Fight – 13. edycja Festiwalu ERA SCHAEFFERA już 29 października 2021!

W ostatni piątek października br. podczas XIII ERY SCHAEFFERA w warszawskim Basenie Artystycznym będzie miało miejsce oryginalne wydarzenie kulturalne pt. „Schaeffer Arts Fight” – energetyczna Walka o Sztukę z perspektywy dzieł Mistrza Schaeffera.

Multimedialny spektakl zatytułowany „Schaeffer Arts Fight” – główne wydarzenie tegorocznej edycji Festiwalu ERA SCHAEFFERA – odbędzie się 29 października 2021 o godzinie 19 w Basenie Artystycznym. Jak zapowiada reżyser Maciej Sobociński, zabrzmi ono wyjątkowo, jednorazowo – by po nieustępliwej, energetycznej Walce o Sztukę – utonąć w Ciszy szeptów – pozostając Niedokończonym, Nienasyconym, Nieskończonym. 

Wszyscy, którzy znają awangardową twórczość prof. Bogusława Schaeffera, dobrze wiedzą, że jego sztuka jest ponadczasowa, wielowymiarowa, o nieposkromionej kreatywności i możliwości interpretacji. Wiedzą też, że każde spotkanie z dziełami Mistrza, łączącymi w niezwykły sposób teatr muzykę, taniec, grafikę i sztuki wizualne oraz grę aktorką, ma unikatowy charakter i jest niezwykłym przeżyciem na poziomie estetycznym i filozoficznym. Tak będzie i tym razem.

Cytując Macieja Sobocińskiego, który wyreżyserował wszystkie spektakle w ramach projektu ERA SCHAEFFERA od jego powstania „ERA SCHAEFFERA XIII zaskoczy swoją oryginalną formą jak żadna dotąd. Oparta w całości na schaefferowskim, nieprzewidywalnym dialogu biorących w niej udział Artystów stanie się niekonwencjonalnym pojedynkiem o Człowieka / Prawdę i Istotę Sztuki. Nieoczywiste Zderze,nia Myśli i Słów, Muzyki i Dźwięku – Emocje rozpinane i napinane w nieoczywistych konfrontacjach Artystów zbudują Tu i Teraz tego wyjątkowego wieczoru nieprzewidywalną Schaefferowską Strukturę – niepowtarzalny Collage pełen zaskoczeń – uniesień i upadków. Bez Końca – Bez Początku – w Trwaniu i Zapętlęniu”.

W spektaklu wystąpią:

LIDIA BOGACZÓWNA

IZABELA WARYKIEWICZ

ALICJA WĘGORZEWSKA-WHISKERD 

SEAN PALMER

MARCEL WIERCICHOWSKI

WITOLD JUREWIVCZ

JANUSZ RADEK

MARCIN WYROSTEK & COLORIAGE

PAWEŁ TOMASZEWSKI (piano)

MAŁE INSTRUMENTY

„Niezwykle cieszę się, że nieprzerwanie od 13 lat możemy realizować ERĘ SCHAEFFERA i popularyzować dorobek artystyczny Bogusława Schaeffera – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej. Festiwal odbywa się cyklicznie od 2009 roku i jest corocznym spotkaniem zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów, którzy skupiają się wokół teatralnej, muzycznej i graficznej twórczości Mistrza. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekt – artystom, patronom, sponsorom – to dzięki nim możemy każdego roku dostarczać nowych artystycznych wrażeń i propagować wśród szerszej publiczności dzieła Schaeffera”. – mówi Krystyna Gierłowska, dyrektor kreatywna Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta i dodaje: „W tym roku przypada również 20 rocznica powstawania Fundacji Aurea Porta. Z okazji okrągłego jubileuszu istnienia Fundacji chciałabym gorąco podziękować wszystkim naszym przyjaciołom, za pomoc w realizacji różnych działań, licznych projektów, mających na celu wspieranie kultury polskiej i promocję inicjatyw artystycznych. Jako że skupiliśmy się na sztuce współczesnej, w szczególności na archiwizowaniu i propagowaniu twórczości profesora Schaeffera, każda edycja schaefferowskiego Festiwalu jest też naszym, fundacyjnym świętem”.

Festiwal ERA SCHAEFFERA to multimedialny, oparty na improwizacji performance, w którym twórcy wykorzystują szeroki wachlarz środków ekspresji artystycznej łącząc różne dziedziny sztuki i zachowują otwartą formę przedstawienia i interakcji z publicznością. Festiwal jest cyklicznym wydarzeniem z pogranicza muzyki, teatru i tańca, które odbywa się regularnie w sezonie jesiennym od 2009 roku w Warszawie oraz gościnnie w innych polskich miastach i za granicą np. w Paryżu, Madrycie, Edynburgu czy Nowym Jorku. Podczas festiwalowych wydarzeń odbywają się prezentacje wykonań utworów muzycznych i teatralnych Bogusława Schaeffera oraz sympozja i spotkania. ERA SCHAFFERA przyciągnęła wielu wielkich polskich i zagranicznych artystów, na przestrzeni lat z Festiwalem byli związani m.in.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Jorgos Skolias, Włodzimierz Pawlak, Urszula Dudziak, Olga Szwajgier oraz aktorzy z dużym dorobkiem zawodowym.

About the author