Debaty i spotkania Kina na Granicy

Debaty i długie dyskusje od samego początku są istotą Przeglądu Kino na Granicy. W tym roku uczestnicy festiwalu spotkają się z filmowcami kilkadziesiąt razy.

Sama lista spotkań z twórcami po projekcjach jest imponująca. Niemal każdy film reprezentowany będzie w Cieszynie przez kilkuosobową grupę: reżysera, aktorów i innych artystów.
O sile aktorstwa Janusza Gajosa rozmawiać będą z nim samym – gościem specjalnym Przeglądu – Andrzej J. Jaroszewicz, Olaf Lubaszenko, Janusz Zaorski, Jacek Petrycki i Dorota Roqueplo.

Z kolei fenomen kina Andrzeja Żuławskiego przeanalizują i powspominają pracę z tym niezwykle oryginalnym twórcą Andrzej J. Jaroszewicz, Andrzej Korzyński, Andrzej Chyra i syn reżysera Xawery Żuławski.

Uwagę uczestników z pewnością przyciągnie także debata w erotyce w polskim kinie.

  • Bez pruderii, bezlitośnie i szczerze. To będzie jedna z ciekawszych debat tegorocznej edycji Kina na Granicy. Organizujemy ją w niedzielę 1 sierpnia, po seansie „Erotiki 2022″ w czeskim Centralu – a zatem jednocześnie dla publiczności polskiej i czeskiej. Chcemy porozmawiać o Erotyce Pl. Czyli jak polskie kino pokazuje erotykę, seks i cielesność. Oraz czego pokazać nie potrafi – zaprasza Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy.

W spotkaniu wezmą udział licznie reprezentowane w Cieszynie ekipy tego nowelowego filmu: reżyserki Olga Chajdas, Anna Jadowska, Anna Kazejak i Jagoda Szelc, aktorzy: Mikołaj Chroboczek, Andrzej Konopka, Julian Świeżewski i Piotr Witkowski, kostiumografka Dorota Roqueplo i druga reżyserka Natalia Siwicka.

3 sierpnia w Cieszynie odbędzie się debata o polskim kinie w trudnym dla niego momencie. Z jakiego powodu widzowie nie wrócili do kin po pandemii i jak będzie to wyglądało dalej? W ramach spotkania pod hasłem Quo vadis polskie kino odpowiedzi na te między innymi pytania będą szukali Andrzej Chyra, Magdalena Łazarkiewicz, Tomasz Kot, Piotr Domalewski, Anna Jadowska, Janusz Zaorski, Olaf Lubaszenko, Małgorzata Imielska, Bartłomiej Topa, Olga Chajdas, Maria Dębska, Piotr Głowacki, Daria Woszek, Mariusz Palej, Bartosz Chajdecki, Iwona Siekierzyńska, Tomasz Włosok, Grzegorz Zariczny, Janusz Wróblewski i Dorota Roqueplo.

Pełna lista gości festiwalu dostępna jest na stronie internetowej.

  1. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 30 lipca – 4 sierpnia 2021 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Szczegółowe informacje i program projekcji na stronie https://kinonagranicy.pl/

About the author