Krakowski Festiwal Filmowy – nagrody

Zakończył się Krakowski Festiwal Filmowy. W tym roku po tygodniowym święcie dokumentu triumfował „Spacer z Aniołami” Tomasza Wysokińskiego.

Cały tydzień z dokumentem polskim i światowym zaowocował wręczeniem nagród dla najwybitniejszych filmowców.

NAGRODA SMOK SMOKÓW

za wkład w rozwój światowego filmu animowanego: PIOTR DUMAŁA (Polska)

REKOMENDACJA KFF do Europejskiej Nagrody Filmowej
w kategorii filmu dokumentalnego:

Spacer z Aniołami, reż. Tomasz Wysokiński (Polska)

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH

Jury konkursu dokumentalnego w składzie: Mark Cousins – przewodniczący (Wielka Brytania), Radu Ciorniciuc (Rumunia), Péter Kerekes (Słowacja), Margreth Olin (Norwegia), Anna Wydra (Polska) podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród:

ZŁOTY RÓG dla reżysera najlepszego filmu – Julia Sergina za film Dalekowschodnia golgota (Rosja)

Jury jednogłośnie doceniło witalność filmu i dojrzały talent młodej reżyserki. Film pokazuje nam losy zdesperowanego, ale charyzmatycznego człowieka, który wykorzystuje nieposłuszeństwo do walki o demokrację.

SREBRNY RÓG dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych – Oan Kim i Brigitte Bouillot za film

O mężczyźnie, który malował krople wody (Francja, Korea Południowa)

Piękny, medytacyjny esej filmowy o człowieku, traumie sprzed lat i misternej sztuce widzianych oczyma syna zafascynowanego twórczością ojca. Precyzyjny montaż pozwala uchwycić zmieniające się stany umysłu. Nie daje o sobie zapomnieć.

SREBRNY RÓG dla reżyserów filmu o tematyce społecznej – Rintu Thomas i Sushmit Ghosh za film Ogniem pisane (Indie)

Film przepełniony odwagą i niepohamowaną energią hindusek w walce o sprawiedliwość i prawdę. Wspaniale ukazuje moc drzemiącą w smartfonach i dziennikarskiej wytrwałości. Inspirujący – powinno się go pokazywać na całym świecie.

WYRÓŻNIENIEHong Kong Documentary Filmmaker za film W potrzasku (Hongkong)

Odważny, wciągający film o potrzebie i granicach protestu. Klasyczny, obserwacyjny styl daje świadectwo młodzieńczego zapału i erozji demokracji w Hongkongu. Bogaty i rozbudowany psychologicznie.

WYRÓŻNIENIEAngelo Madsen Minax za film Długa droga do domu (Stany Zjednoczone)

Wielowarstwowy, nowatorski film o rodzinnych tajemnicach i odkrywaniu historii. Stawiając czoła złożoności swoich doświadczeń, autor osiąga katharsis.

NAGRODA FIPRESCI

Jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) w składzie: Piotr Czerkawski (Polska), Vladimir Seput (Chorwacja), Dieter Wieczorek (Francja) przyznało nagrodę Gorkiemu Glaser-Müllerowi za film Dzieci wroga (Szwecja, Dania).

About the author