Viva Havel! w Kinie na Granicy

W dziesiątą rocznicę śmierci jednego z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych na świecie Czechów, polityka, działacza antykomunistycznego i artysty Václava Havla, organizatorzy Kina na Granicy przygotowują szereg pokazów filmowych i wydarzeń skupionych wokół tej postaci.

Viva Havel! – kadr z filmu/ fot. organizatorzy festiwalu

– W grudniu minie 10 lat od śmierci Václava Havla – prezydenta Czechosłowacji i Republiki Czeskiej, działacza opozycji demokratycznej, wybitnego dramatopisarza i eseisty. Jego eseje przetłumaczono na dziesiątki języków i wciąż zachowują aktualność, stawiając dramatyczne pytania odnoszące się do współczesnej rzeczywistości, zaś sztuki teatralne nadal wystawiają teatry całego świata, a wiele z nich czeka na nowe odczytanie – mówi Andrzej S. Jagodziński, autor programu literackiego i innych wydarzeń skupionych wokół rocznicy na Kinie na Granicy, tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, dziennikarz i były dyplomata. – Ale Václav Havel nie był sztywną postacią z pomnika, ani nudnym politykiem. Choć większość życia spędził w mrocznych czasach komuny, to miał niezwykłe poczucie humoru oraz dystans do rzeczywistości i do siebie samego. Był dowcipnym człowiekiem, oprócz literatury i teatru kochał także muzykę, zwłaszcza rockową, a także awangardową i eksperymentalną sztukę. Potrafił również świetnie gotować i częstował swych gości potrawami własnej roboty.

W sekcji filmowej pokazane zostaną:

„Havel“ (reż. Slávek Horák; 2020)

„Życie według Václava Havla“ (reż. Andrea Sedláčková; 2014)

„Nasz Vaszek – O sile bezsilnych“ (reż. Krystyna Krauze; 2013)

„Václav Havel, Praga – Zamek“ (reż. Petr Jančárek; 2013)

„Odejście“ (reż. Václav Havel; 2011)

„Obywatel Havel“ (reż. Pavel Koutecký, Miroslav Janek; 2007)

„Obywatel Havel jedzie na wczasy“ (reż. Jan Novák, Adam Novák; 2005)

„Dlaczego Havel?“ (reż. Vojtěch Jasný; 1991)

„Opera żebracza“ (reż. Jiří Menzel; 1991)

„Audiencja“ (rez. Jiří Menzel; 1990)

Do 4 czerwca dostępna jest pula najtańszych akredytacji na Kino na Granicy w pierwszej, limitowanej puli: 169 zł za akredytację i pakiet festiwalowych gadżetów.

23. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 30 lipca – 4 sierpnia 2021 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Szczegółowe informacje na stronie https://kinonagranicy.pl/ oraz w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/206526660916786

/na podst. mat. prasowych

About the author